2018’de toplam 5 tutulma gerçekleşiyor, 3 Güneş tutulması ve 2 Ay tutulması. Bunlardan ilk ikisini zaten 31 Ocak ve 15 Şubat’ta deneyimledik. 31 Ocak’taki tutulma 11 derece Aslan burcunda gerçekleşen bir Ay tutulmasıydı ve 15 Şubat’taki  Güneş tutulması ise 6 derece Kova’da gerçekleşti. Geriye kalan diğer üç tutulma arasında sadece önümüzdeki tutulma yani 13 Temmuz’da gerçekleşecek olan, Yengeç – Oğlak akslarında gerçekleşiyor. Diğer dört tutulma da Aslan – Kova akslarında.

13 Temmuz’daki bu parçalı Güneş tutulması aslında bana göre daha çok güçlü bir YeniAy gibi çalışıyor. Ay düğümleriyle olan açı farkı da oldukça büyük, bu sebeple bu YeniAy tutulma kategorisine girmekle birlikte Pluto ile olan karşıt açı olmasaydı etkisi diğer tutulmalara göre az olabilirdi.

Tutulmaların kolektif bilincin evrim sürecinde oldukça önemli bir yeri var, her yıl iki zıt burç üzerinden gerçekleşerek o burçların sembolizmasına uygun konuları gündemimize getiriyor. Bu iki burcun yaşamlarımızda dengelenmesi ve öz manalarını kavramamız için açılan enerji kapıları gibi. Bazı ezoterik öğretilerde tutulmaların enerji portalları veya farklı boyutlara açılan kapılar olduğu söylenir. Bu açıdan bakarsak; tutulma enerjilerinin yaşamlarımızdaki etkilerini gözlemlemek evrimsel sürecimizi anlamamıza yardım edebilir. Çünkü her yıl belli burçlar üzerinden tutulma enerjileriyle bilincimiz ve yaşamlarımız ince ince işleniyor. O burçların sembolizmasına uygun deneyimler yaşamlarımızda ortaya çıkarak bakış açımızı değiştirmemizi sağlıyor. Aslında her tutulma kendi hikayemizi yeniden yazma imkanı veriyor.

13 Temmuz’da 20 derece Yengeç burcunda gerçekleşecek Güneş tutulması, Pluto ile karşıt açı yaparak içerisinde yüksek voltajlı bir dönüşüm enerjisi taşıyor. Aynı zamanda Ay düğümlerinin Aslan – Kova aksında olması ve Mars’ın da Kova burcunda Retro harekette olması bu tutulmanın sembolizmasını oldukça genişletiyor.

Yengeç burcu; içimizdeki kırılgan ve hassas çocuk. Güvende olmak, korunmak ve beslenmek isteyen bu çocuk ancak aile sıcaklığında bu aradıklarını bulabiliyor. Bu sebeple yengeç aileyle, anneyle ve kökler yani atalarla bağlantılı bir burç. Su elementinde olan her burç gibi duygular ve sezgilerle de çok alakalı. Beslenme yengeç için Boğa’da olduğu gibi fiziksel değil, duygusal işliyor.

Yengeç burcunun tam karşısında ise Oğlak burcu var. Toprak elementindeki bu burç ise fiziksel ve finansal güvenceyle ilgili. Yengeç burcunun tam aksine duygular yerine daha fiziksel olanla ilgileniyor. Organize etmek, planlamak ve materyalize etmek Oğlak burcuna özgü nitelikler.

Yengeç kendimizi rahat bir şekilde ifade ettiğimiz, maskesiz, doğal halimizle kendimizi ortaya koyduğumuz sıcak aile yuvasıyken, Oğlak burcu belli kurallara göre hareket ettiğimiz, duyguların geri planda kaldığı soğuk iş dünyası.

Ortada bir tercih yapmamız gerekiyor gibi görünse de aslında bu iki zıt enerjiye de ihtiyacımız var. Ancak bu tutulma bu enerjileri artık dönüştürmemiz gerektiğini söylüyor. Aileye, atalara ve ait olduğumuz vatana yönelik bakış açımızın dönüşmesi gerekiyor. Hangi duygusal kodlar üzerinden kendimizi bir yere, bir kişiye ait hissettiğimizi anlamamız bu açıdan önemli. Aidiyet ihtiyacımız evrimimiz önünde bir engel oluşturuyor olabilir mi? Ait hissetmek için kan bağı veya vatan bağı mı gerekiyor?

Yaşadığımız çağ Oğlak ile sembolize edilen iş, kariyer ve para konularını aşırı vurgulayarak adeta ilahlaştırmış durumda. Bu tutulma Plutonik bir enerjiyle iş, kariyer – aile ekseninde yaşayacağımız krizlere işaret ediyor. Yani kariyer basamaklarını tırmanırken ya da sadece yaşamak için gerekli olan parayı kazanırken ne kadar ödün verdiğimiz bu krizin çıkış noktası. İş, kariyer ve para için ihmal ettiklerimiz artık ihmal edilemez bir noktaya gelmiş olabilir.

Yengeç tutulması bu meseleleri önümüze getirerek farkındalık kazanmamız için fırsatlar sunuyor. Elbette ki bu tutulmadan doğum haritanızın nasıl tetiklendiği çok önemli. Tutulmayla etkileşime geçen gezegeniniz ve bulunduğu ev bu konularla bağlantılı nasıl deneyimler yaşayacağınızın ipuçlarını verir.

Tutulma derecesinin Sabian sembolüne baktığımda : Venedikli Gondolcüler Seranad Yapıyor.

Bu sembol neşeyle bağlantılı, ciddi olmak yerine dans etmek ve şarkı söylemek zamanı. Aslında duyguların sanatsal bir şekilde dışa vurumu da diyebiliriz. Yengeç burcunun o yoğun duygusal yapısını düşünürsek bunu en iyi şekilde dans edip şarkı söyleyerek ifade edebiliriz belki de. Toplumsal beklenti ve kısıtlamaların dışına çıkarak kendine romansın tadını çıkarmak için izin ver. Duygusal ihtiyaçlarının farkına var ve tatmin edebilmek için ne yapabilirsin düşün.

 

Sevgiyle,

Eda Ocak Zakaria, ASA

Yorum Yap

E-Postanız güvende. Gerekli alanları doldurunuz*