2018 hakkındaki yazı serimin ilk ikisinde elementsel değişimleri ve Satürn –Oğlak sürecini anlattım ve ayrıca Jüpiter – Akrep yazısı da 2018’e ait bilgiler içeriyor. Hepsini bir bütün olarak okuduğunuzda 2018 için detaylı astrolojik bilgiler bulabilirsiniz.

800px-Sagitaire_copie

 

2018 başlangıçların yılı olarak hafızamızda yer edinecek gibi görünüyor. Gökyüzünde değişim rüzgarları esiyor. Bu enerji değişimlerinden biri de keşfedildiği zamandan bu yana kolektif psişemizde çok güçlü bir şekilde sembolizmasını açığa çıkaran Kiron veya Kayron. 1977’de keşfedildiğinde astronom ve astrologlar bu astreoidin yörüngesindeki anormalliği farkedip başına buyruk ve sıradışı oluşuna ithafen Yunan Mitolojisindeki Chiron’un adını verdiler. Yarı insan yarı at görünümündeki bu yaralı Tanrı kendisine şifa veremediği ve bitmeyen bir ızdırap içerisinde olduğu için ölümlü olmayı diler ki ebedi huzura kavuşabilsin.

Bu sebepledir ki hem bireysel hem de kolektif olarak Kayron’un hayatlarımızdaki sembolizması yaralarımıza işaret eder. Çoğunlukla astrolojide Kayron yaralı şifacı olarak anılır ancak bu durum sanki Kayron yaralanıp kendine şifa ararken şifacı olmuş gibi bir izlenim yaratıyor. Ya da Kayron’un hikayesini böyle yorumlayanlar var. Ancak hikayenin tamamını okuduğumuzda Kayron’un yaralanmadan önce de bilge bir öğretmen ve şifacı olduğunu görüyoruz. Büyük bir talihsizlikle yanlış zamanda yanlış yerdedir ve zehirli bir ok kendisine doğru gelir. Bu ok öyle bir yaralar ki ne ölür ne de iyileşir.

astrology-healing-chiron

Bence hikaye birçoğumuzun kabullenmekte zorlandığı, hayat boyunca karşılaştığımız adaletsizlik ve haksızlık ile bağlantılı. Hepimiz hayatın adil olduğuna inanmak isteriz, bir şekilde bu hayatta veya bir diğerinde adaletin yerini bulması gerektiğine inanırız. İşte Kayron’un sembolizması burada yatar; kaçınılmaz bir şekilde ve adaletsizce hayat tarafından yaralandığımız yerdir Kayron. Ancak aynı mitolojideki Kayron gibi bu yara sayesinde ilerlemeye devam ederiz ve hatta bu yara sayesinde kendimize olmasa bile başkalarına şifa vermeyi öğreniz. Ve bence en önemlisi bu yara sayesinde Tanrı egosundan vazgeçip ölümsüz olduğumuzu hatırlar ve kabulleniriz. Bu sebeple Kayron kolektif psişemizde sadece şifalanma ilgili olarak yer almaz, o aynı zamanda farkındalık ile de bağlantılıdır.

Kayron her burç değiştirdiğinde kolektif bilinçte de o burcun enerjisiyle bağlantılı bir farkındalık seviyesi açığa çıkar.  17 Nisan 2018’de Kayron’un Koç burcuna geçişiyle birlikte kimliğimizle, kim olduğumuzla ilgili yaralarımız kendini hissettirmeye başlayacak. Hayatta kalabilmek adına ödün verdiklerimiz acıtmaya başlayarak farkındalığımızı oraya yöneltecek. “Ben varım!”, “Ben benim!” diyemediğimiz, kendimizi ortaya koyamadığımız için oluşan bu yaraları artık görmezlikten gelmemiz zorlaşabilir. Acı dayanılmaz hale geldiğinde şifa için harekete geçeceğiz. Bu yara tenimiz belki beyaz, belki siyah olduğu için kanıyor veya sadece kadın olduğumuz için ya da belki de bir mülteci. Hayatta kalabilmek adına bastırdığımız kimliğimiz, törpülediğimiz benliğimiz için şifa bulmak daha öncelikli hale gelecek. Bu duruma çare bireysel hayatlarımızda kendini gösterebileceği gibi kolektif olarak da isyan duygularını açığa çıkarabilir. Kayron mitolojide sadece şifacı değildir aynı zamanda savaş sanatlarını da öğretir ki Koç burcu da savaşçı arketipine sahiptir. Bu durumda haklarımız için ama en önemlisi kim olduğumuz, kimliğimiz için savaşmaya, daha da fazla yaralanmamak için savunmaya geçebiliriz.

Benliğimizi açıkça ortaya koyma yolunda karşımıza çıkan engeller her seferinde farkındalığımızı kim olduğumuza çekecek. Bu engellerle ortaya çıkan yaraya, şifa bulmamız gerektiği gibi engellerin çıktığı yere de şifa bulmamız gerekebilir. “Burada olma hakkına sahip değilim” diye hissettiğimiz hayatın her alanında bu Kayron Koç enerjisi kendini gösterir. Bu hakka sahip olmama sebebini ve bunun açtığı yaraya şifa bulabilmek 2018’in temalarından biri olacak.

514_pt1_5

Kayron Koç burcundayken diğerlerine vereceğimiz şifa onları güçlendirmek ile ilgilidir çünkü bu süreçte güçsüzlüğün ne olduğunu hatırlayacağız. Diğer taraftan içerilerde bir yerde duran o gücü dışarıya yansıtamamak Kayron – Koç enerjisinin gölge yönünü de açığa çıkarabilir. Kendi güçsüzlüğümüzü, özgüvensizliğimizi saldırarak, suçlayarak üstünü kapatmaya gidebiliriz ki bu da şifalanması gereken yerdir aslında.

Kayron 2018 boyunca Koç burcunun sadece ilk derecelerinde ilerleyecek çünkü Retro yaparak 26 Eylül’de tekrar Balık burcuna geçip yıl sonuna kadar Balık’taki temaları tekrar getirecek karşımıza. 2011 yılında Balık burcuna girdiğinde tam da Balık burcuna uygun bir konu olan 2012 kıyamet senaryoları gündemimizdeydi. Ben gerçekten de 2012’de büyük bir kırılmanın yaşandığına, enerji değişiminin olduğuna inanıyorum. Birçok insanda ruhsal uyanışlar gerçekleşti. Tabii ki bunda 2012’de Neptün’ün de Balık burcuna geçmesinin büyük bir önemi var. O tarihten itibaren Neptün ve Kayron beraber çalışarak ruhsal büyüme, aydınlanma enerjisini yeryüzüne toprakladılar. Lakin Kayron aynı zamanda ruhsal yaralarımızı da gündeme getirdi. 2011 – 2017 aralığında ruhsal konuları kullanarak yaralayan insanlarla karşılaştık aynı şekilde şifa vermeye çalışanlar gibi. Astrolojiden, regresyona, yogadan meditasyona, nefes terapilerinden bilinçaltı çalışmalarına onlarca çalışma ya yeniden yaygınlaştı ya da yenileri ortaya çıktı. Bu çalışmaların hepsi Balık ve Kayron sembolizmasına uygun bir şekilde ruhlarımızı şifalandırmaya yönelikti. Spritüelizm (balık) ve şifa (kayron) kelimeleri dilimizden düşmedi, düşmüyor. 2018’de de bu enerji devam edecek ancak Koç burcu enerjisi de dahil oluyor. Balık ruh ise Koç da bedendir, o halde ruhsal şifalanmanın yanında bedensel olarak şifalanmaya da yöneleceğiz. Bunca zamandır bütün bu şifa yöntemleri vasıtasıyla öğrendiklerimizi benliğimizle uyumlamaya yönelmek bu şifayı içselleştirmemizi sağlayacak. Diğer taraftan sırf trend olduğu için edindiğimiz bu ruhsallıkla maskelenmiş kimliklerin getirdiği yaralara da bakma zamanı.

35fffbc9a350c5b1c48d403bfa0c3c0a--chiron-astrology-glyphsYıl boyunca Kayron Satürn ile 23 Temmuz’da kare açı yapıyor, bu zaman içerisinde toplumsal normlar ile kimliğimiz arasındaki mücadeleden doğan yaralarımız kendini hissettirebilir. “Ben varım ve ben böyleyim.” Demek isteyeceğimiz durumlarla karşılaşabiliriz. 23 Eylül gündönümünde ise Güneş ve Kayron arasındaki karşıt açı tam olarak ben – sen ekseninden işliyor. “Benim kimliğim”, “benim varlığım” ve “diğerleri” arasındaki çatışma özgüvenle ilgili eksikliklerimizi, yaralamızı derinleştirebilir. Burada “Gücüm nereden geliyor?” “ Fiziksel ve ruhsal gücümün kaynakları neler, neyle besleniyorum?” “Özgüvenimi ne zaman ve nasıl kaybettim?” soruları bu yarayı şifalandıracak yola kapı açabilir. Kayron 30 Ekim’de ise Balık burcundan Akrep’teki Jüpiter’e uyumlu bir üçgen açı yapıyor yani şifa zaten kendiliğinden akıyor yeryüzüne doğru.

Sonuç olarak toprak ve su elementlerinin yoğunluğunda geçecek olan 2018’e Kayron Koç burcuna geçerek biraz ateş getiriyor. Koç burcunda 2027 yılının sonlarına kadar kalıp bahsettiğim temalarda kolektif bir farkındalık ateşi getirecek. Bu ateşi kendimizi ifade ederken oluşan yaraları şifalandırmak için kullanabilecek miyiz, göreceğiz.

 

Sevgiyle,

Eda Ocak Zakaria, ASA

 

Astrolojinin rehberliğinde kendinizi daha iyi tanımak, doğum haritanızda yatan potansiyelleri keşfedip hayatınızdaki engellerin neden kaynaklandığını ve nasıl akış sağlayacağınızı öğrenerek hayatınıza yeniden yön vermek istiyorsanız, bireysel danışmanlık için lütfen danışmanlık bağlantısına veya eda.ocak@gmail.com adresine yazınız.

Yorum Yap

E-Postanız güvende. Gerekli alanları doldurunuz*