Merkür retrosunun sonuna doğru yaklaşırken farkına vardık ki su elementinde özellikle de Balık burcunda olması bir hayli etkiledi. Birçoğumuz adeta kendi duygu selimizde kaybolduk ve hatta boğulduk gibi. Su elementinin en temel özelliğidir bu; ya boğulursun ya da akıntıya teslim olursun yani su ile bir olur, birleşirsin.

 

Bu yıl su elementinin enerjisi çok güçlü çalışıyor. Yıl boyunca gerçekleşecek diğer Merkür Retroları da su elementinde. Ayrıca Kuzey Ay Düğümünün de Yengeç yani yine bir su burcunda olduğunu hatırlamak gerek. O halde bu yıl üzerine en çok çalışacağımız, en zorlanacağımız, en çok değişip dönüşeceğimiz alan duygularımız bir diğer deyişle iç dünyamız. Yumuşamayı, hayatla birlikte akmayı, çevremizde dönüp duran evrensel mesajları almayı ve bu mesajların hayatımızda tıkanmış olanı çözüp dağıtmasına izin vermeyi öğreniyoruz da diyebilirim. Su elementinin yoğun olduğu yıllar yani 2019, duygusal ifadenin daha yaratıcı bir şekilde çıkmasına kanal açmak, iç dünyamızı zenginleştirmek ve bilinçaltını keşfetmek açısından önemli yıllardır. Su elementinin enerjisi duygularımızın hayatımızı yönlendirmede ne kadar aktif olduğunu görebilmemizi sağlar. Duygusal iniş çıkışlarımızın altında yatan nedenleri farkederek kendimize doğru daha çok yol alırız.

 

Merkür, su elementinde Retro yaptığı zamanlar ise çözülmemiş, bastırılmış ve ihmal edilmiş bütün duygusal problemler görünür olmaya başlar. Geçmiş kendini duygular üzerinden ifşa eder. Dolayısıyla eski sevgilinin geri gelmesi ifade edilmemiş öfkemizle yüzleşmemize vesile olur. Bu süreçte yaşayacağımız karşılaşmalar hep çözülmemiş duygusal problemlerdir. Hele bir de Retro şu an olduğu gibi Balık burcunda ve Neptün’e yakın seyrediyorsa, bu birden hortlayan duyguların içinde kaybolma riski vardır. Bir yandan hangi duygunun nereden geldiğini anlamaya çalışırken diğer yandan da egosantrik çözülmeler yaşayabiliriz.

Egosantrik çözülmeler yaşanır çünkü Balık ve Neptün enerjisi altındayken maddi aleme yönelik olan başarı, kariyer, prestij, mal mülk gibi konuların önemsizliğini derinden hissederiz. Bu süreçte eğer varlığımızı bu değerler üzerinden anlamlandırmışsak bir değersizlik hissi gelip çöreklenir yüreğimize. Kaybolmuşluk hissi de burada başlar. Eğer ben kariyerim değilsem, ben kimim? Eğer bütün başarılarımın hiçbir önemi yoksa, şimdi ne yapacağım?

 

 

Bu süreçte keşif aslında duygusal değerlerimiz üzerine olmalıdır. Yani dış alemde neler yaptığımız değil de , iç alemde neler inşa ettiğimiz önemli hale gelir. Ne kadar dürüstüm? Duygusal ihtiyaçlarımın ne kadar farkındayım? Kendime ve diğerlerine ne kadar şefkatliyim? Zorluklar karşısında hangi duyguma sığınıyorum? Gücümün kaynağı ne? Bu sorular bu süreçte kaybolmamak adına rehberlik edebilir.

 

Bu süreçte ne kadar dış koşulları zorlarsak, bir şeylerin olması için itelersek o kadar geri tepebilir. Merkür Retrolarında, özellikle de su elementindeki Retrolarda Taoizm’de bahsedilen Wu Wei,  “action in non-action” “çabasız eylem, eylemsiz eylem” haline geçmek gerekir. Bu günlük hayatta kendini şöyle gösterebilir : İptal olan bir toplantı & ders & seans olursa yerine illa ki bir diğerini koymaktansa, o boşluğun oluşmasına izin vermek. Fiziksel alemde açılan bu boşluğu kendi iç alemimize açılan bir kapı olarak görebilmek.

 

28 Mart Merkür’ün Retro hareketinin son günü ancak oldukça yoğun bir şekilde deneyimleyeceğiz bu son günleri. Bugün itibariyle başlayan bu süreç yoğun Neptün etkisinde geçecek, dolayısıyla bu bir hafta boyunca unutkanlık, dalgınlık ve kafa karışıklığında artış olabilir. Mümkün mertebede yoğun dikkat gerektiren işleri sonraya ertelemenizi tavsiye ederim. Eğer mümkün değilse birkaç defa kontrol etmekte fayda var. Merkür retrosunun bu son bir haftasını daha çok yaratıcı ifadeyi tetikleyen şeyler yaparak geçirmek daha verimli olabilir. Tabii ki en ama en önemlisi kendi başına kalabileceğiniz zamanlar yaratmak ve iç gözlem yapabilmek.

 

Bu yıl gerçekleşek diğer Merkür Retroları ise şöyle;

8 Temmuz – 1 Ağustos : çoğunlukla Yengeç Burcunda

1 Kasım – 21 Kasım : Akrep burcunda

 

Akışta kalmamız dileğiyle,

Eda Ocak Zakaria

2 Yorumlar

  • Hilal CETİN Yayınlandı Şubat 17, 2020 12:07 pm

    Su anda 2020 Merkur retrosu balik burcunda siz yukarida 2019 Retrosundan bahsetmissiniz kafamiz karisiyor

    • Eda Ocak Yayınlandı Şubat 20, 2020 8:53 am

      Merhaba, bu yazıyı geçen sene yazmıştım çünkü 2019’da da Merkür retroları su elementinde olmuştu.

Yorum Yap

E-Postanız güvende. Gerekli alanları doldurunuz*