28 Eylül Terazi YeniAyı : Kıyaslama

Önümüzde bir Yeni Ay (28 Eylül) var ve hemen öncesinde Chiron – Güneş karşıtlığı. Terazi enerjisi ise bu resmin ana rengi. 

Kim olduğumuzu nasıl anlıyoruz?

Nereden kendimize bakarsak daha net bir görüş elde ederiz? 

Daha doğar doğmaz mı başlıyoruz acaba kıyaslamaya, yoksa annemiz ile ayrışmaya başladığımızda mı başlıyor kıyaslama?

Kıyaslama gereklidir. Kendimizi bir başkasıyla kıyaslayarak bireyselleşme yolunda ilerleriz. Bir diğerinin varlığı ile şu an bulunduğumuz noktayı kestirebiliriz. Kıyaslamak, diğerinin varlığı üzerinden kendimizi anlamamıza giden kestirme yollardan biridir. Kendimizi diğeri ile kıyaslayarak, bizde hayranlık uyandıran özelliklerin farkına varırız. Varmak istediğimiz yere dair daha net bir resim oluşur ve o resmin tamamlanması için neleri geliştirmemiz gerektiğini anlarız. Bir başka deyişle kıyaslamak tekamülümüze hizmet eder, ancak eğer farkındaysak veya farkındalıkla yapabiliyorsak. 

Çünkü kıyaslarken içimizde oluşan küçümseme veya alay, kendimizde reddettiğimiz yere işaret eder. İnkar ettiğimiz parçalarımızı görürüz kıyaslarken. 

Her iki şekilde de yani hayranlıkla veya alayla da olsa kıyaslarken kendimize dair çok şey öğreniriz. Tam da bu sebepten kıyaslamak bir Terazi özelliğidir; çünkü gelişmek için, büyümek için diğerine ihtiyaç duyduğumuz yere işaret eder. 

Edward Hopper

Kıyaslamadan sonra hayranlık duyduğumuz özellikleri geliştirdiğimizde ve aynı şekilde küçümsediklerimizin yansımalarını kendimizde keşfettiğimizde bu süreç bizi besler. Aksi şekilde sadece imrenme ve küçümseme safhasında kalmak, kıyaslama cehenneminde hapsolmaya götürebilir. Burası hareketsiz kaldığımız bir yerdir. Burası ne kendimiz ne de başkası olabildiğimiz bir yerdir ve tam da bu yüzden bir cehennemdir. 

Kıyaslamayı bizi kendi bireyselliğimize, orijinalliğimize götüren bir pusula gibi kullanabilirsek çeşitliliği de onurlandırmaya başlarız. Herkesin içindeki farklılığı ve birliği de görmeye başlarız. Kıyaslama, çeşitlilik içinde ilham almamızı da kolaylaştırır.  Kendimizi bir diğerine dönüştürmeden ilhamlara açık olmak zor olsa da kıyaslama ile elde edilebilecek bir armağanlar. 

Terazi’deki Güneş ile Koç’taki Chiron arasında bu hafta gerçekleşen karşıt enerji, kendimizi kıyaslarken açtığımız yaralara işaret ediyor. YeniAy’da da etkisini devam ettiren bu açı, ilişkilerimizde kendimiz olamadığımız için, kendimizi diğerine benzemeye zorlarken açılan yaralara bakmamız için önemli.

Yeni bir sayfa açmak istiyorsak eğer, hayatın neresinde kendimiz olmakta zorlandığımızı farketmemiz gerekebilir. Hangi ilişkide “ben” olmak zor ve diğerine benzemeye çalışıyoruz, diğerinin yolundan gitmek zorunda kalıyoruz. Terazi uzlaşmanın burcudur, evet, ancak bazen kendimiz olabilmek için mücadele de etmemiz gerekebilir ki bu da Terazi’nin zıddı Koç burcunu anlatır. Chiron’un Koç burcundaki uzun süren yolculuğu işte tam da buraya işaret ediyor. Kendin olmaktan utandığın, kendini saklamak zorunda kaldığın, kimliğini bastırdığın her ne var ise gör, farket ve şifalandır.

Chiron – Güneş karşıtlığının olduğu YeniAy ( ki etkisi başladı bile ) bu yaraların en çok da kendimizi kıyaslarken çıktığını gösteriyor. Kıyaslamanın bir tekamül aracı olmaktan çıkıp kendine kıyma aracına dönüşmesi mümkün. Bu sebeple bu YeniAy’da ilişkileriniz üzerinden kendimize bir de buradan bakmamız gerekebilir.

O, çok yaratıcı ben değilim.

Şu, çok eğlenceli ama ben ciddiyim.

Bu şu eğitimi aldı ama ben hala bak neredeyim.

Onun bu kadar takipçisi var ben ise …

O her zaman kendi istediğini yapıyor ama ben hep vericiyim.

Yaptığımız kıyaslamalar neticesinde kendimize yapıştırdığımız tanımlar, sıfatlar benlik yaralarımızın derinleşmesini sağlıyor. 

Bu YeniAy ile “kıyaslama” aracını kendi benliğinizi ve biricikliğinizi keşfetmek için kullanmaya ne dersiniz? 

Hatırlamalıyız ki, kıyasladığımız kişinin beğendiğimiz ya da beğenmediğimiz özellikleri bizimle rezone oluyor ki kıyaslıyoruz… Demek ki hayranlık duyguğumuz her ne ise o bizde var aynı aşağıladığımız şey gibi…. 

O halde ilişkiden kaçmadan, ilişkinin içinde kendi bireyselliğimizi onurlandırdığımız bir YeniAy olması dileğiyle,

 

Terazi Burcu ve 7. ev Hakkında Anlattığım Podcast de YeniAy ile bağlantılı bilgiler içeriyor : https://open.spotify.com/episode/31x4TKpEf7u0rEVMDFK74E?si=QwQrr0XsTga_OONUrZdcOQ

 

Sevgiyle,

 

Eda

Yorum Yap

E-Postanız güvende. Gerekli alanları doldurunuz*