Burne-Jones, Edward, 1833-1898; Psyche at the Shrines of Juno and Ceres (Palace Green Murals)

Psyche at the Shrines of Juno and Ceres

 

2018 size de fazla yoğun geliyor mu? Gelişiyle esip gürledi gibi, hani bu kadarını da tahmine etmiyordum doğrusu… Olan güzeldir deyip yola devam, malum yol üstünde görecek daha çok manzara ve dikkat edecek daha çok engel var. 31 Ocak’ta etkisi en az 6 ay sürecek Ay tutulması da bu yolda karşımıza çıkanlardan. Bir enerji paketi diyebileceğim bir tutulma bu. Ya da içerisinde yüzlerce tohumun olduğu bir tohum topu hayal edin ve işte o top göklerden hayatlarımızın orta yerine düşecek. Kimbilir  neler filizlenip yeşerecek bu tohum topuyla, bizler sulamayı unutmadığımız sürece…  Aslına bakarsanız, bu enerji paketi çoktan açıldı bile, etkisini hayatlarımızda kendi göstermeye başladı bile.

Bu tutulmanın sabian derecelerine ve diğer gezegen konumlarına baktığımda meselenin kendimiz için ne istediğimiz, ihtiyaçlarımızın ne olduğuyla doğrudan ilgisi olduğunu gördüm. Ancak burada ki hile ya da püf noktası diyelim şu : İhtiyaçlarının ne kadarı gerçekten içeriden geliyor? Kıskançlık ve haset duygularının sonucu, diğerleriyle karşılaştırma yaparak mı bu ihtiyaçların ortaya çıkıyor ? Toplum kaynaklı, iş kaynaklı, fiziksel görüntü kaynaklı ortaya çıkan hiyerarşı seni rahatsız ettiği için mi bu ihtiyaçların giderilmesi gerekiyor. İş arkadaşın terfi aldı ve bunun için senin de mi alman gerekiyor? Toplumda bir yer edinebilmek için illa ki de arabaya veya o markalı saate mi ihtiyacın var? Saçlarını ancak maviye boyadığında mı farklı olma ihtiyacın açığa çıkıyor. Ancak alkışlandığında mı kendini değerli hissetme ihtiyacın gideriliyor ve bu sebeple hep alkışlanmaya mı ihtiyaç duyuyorsun. Gerçekten sosyal bir insan mısın yoksa öyle olması gerektiği için mi sosyalleşiyorsun? Kısacası terazinin bir ucunda Kova burcu ( toplum) diğer ucunda Aslan burcu (ben) var. Ve önceki tutulma gibi bu tutulma da bize “Ne kadar kendinsin?” “Ne kadar kendin olabiliyorsun?” sorularını sordurtacak deneyimleri sunuyor. Tutulmanın işarettiği yer ise Aslan burcu yani, kendi orijinal benliğini açığa çıkarmakla ilgili. Toplumun, çevrenin ve ilişkilerinin sana dayattıkları rollerden dışarı çıkabildiğinde aynada gördüğün kim? Kendin olabilmek için nelere veya neye ihtiyacın var.

GERÇEKTEN NEYE İHTİYACIN VAR?

Bu tutulmaya bir de Venüs eşlik ediyor ve Venüs, Güney Ay Düğümü’yle yakın bir konumda. İlişkilerimizde kendimiz olamadığımız, kendimizi ilişkinin gerektirdiği role fazlasıyla kaptırdığımız zamanlarda yaşanacak kayıplara işaret ediyor. Burada aynı soru karşımızda ama alanı biraz değişmiş durumda : Bu ilişkide neye ihtiyacın var?

Belki bırakmaya, bitmesine izin vermeye, belki kendin olabilmek için gereken alan ve zamana, belki de daha çok ilgi ve özene…. Ama ne olursa olsun bu ihtiyacın zihninden değil kalbinden geldiğini anlamak bu tutulmanın ana mesajı bence.

Diğer yandan anlaşılan o ki Jüpiter’in Akrep burcuna girmesiyle açığa çıkan, cinsel istismar konusunda kadınlar arası dayanışma, bu tutulma sonrası farklı bir noktaya evrilebilir. Çünkü tutulmaya iki önemli kadın arketipini sembolize eden Juno ve Ceres eşlik ediyor. Juno evlilik ve partnerler hakkında iken Ceres toprak Ana, annelik, besleyicilik ve koruma prensipleriyle bağlantılı. O halde sorumuzu genişletebiliriz : Evliliğimde neye ihtiyacım var? Diğer evliliklerin nasıl olduğuna bakmadan, belli bir standarta uymaya çalışmadan, mükemmel eş olma çabalarına girmeden, içerisinde kendim olabileceğim bir evlilik, ilişki yaşayabilmek için neye ihtiyacım var?

Beslenmek tabii ki sadece fiziksel değildir, duygusal olarak neyden besleniyoruz?  Yola devam etmek için yeterli besleniyor muyuz? Bu da önemli. İçeride bir yerlerde eksiklik hissediyorsanız, herşey dört dörtlük göründüğü halde hala mutsuz hissediyorsanız, sizi besleyen bir şeyler eksik olabilir. Bu eksikliğin ne olduğunu bu süreçte anlamaya başlayabilirsiniz. Aynı şekilde siz çevrenizi duygusal olarak nasıl besliyorsunuz? Belki öfkeyle, belki şefkatle… Bu sorulara krizler yaşadıktan sonra cevap bulmak yerine, şimdiden düşünmeye başlayabiliriz.

Toprak Ana’ya bizi koşulsuzca beslediği için şükranlarımızı sunmak adına doğru bir zaman. Ceres bizi çağırıyor…

Şükran ve Sevgiyle,

Eda Ocak Zakaria, ASA

 

Yorum Yap

E-Postanız güvende. Gerekli alanları doldurunuz*