joan miro

Joan Miro, The Sun

Göreceli olarak sakin geçen bir haftanın ardından yine bol içsel çalışma, olaylar ve kişilere sabır ve şefkatle bakabilmeyi gerektiren bir haftaya ve hatta aylara giriyoruz.

Haftasonu etkisini göstermeye başlayan Venüs – Pluto karşıt açısı Salı günü zirve noktasına ulaşacak. Şimdiden sevdiklerinize karşı nereden geldiğini bilmediğiniz karışık ve belki karanlık duygular gün yüzüne çıkmış olabilir. Bu açı etkisini ilişkilerimizde kavga gürültü olarak göstermekten çok bastırdığımız duyguların birşeyden tetiklenerek ortaya çıkmasıyla kendini gösterir. Tabii ki ortaya çıkan bu duygularla çalışmamız, kökenine inip orada bir dönüşüm yaratmamız bu enerjiyi sağlıklı kullanmamızı sağlar. Venüs – Pluto açılarının evrimsel amacı sevgi anlayışımızı, sevgi eksikliğinden kalan yaraların açtığı sorunları, sevgiye yüklediğimiz kıskançlık gibi yıkıcı duyguları dönüştürmemizdir. Venüs – Pluto arasındaki şimdiki gibi karşıt açı olunca, bu durum kendini zıtlık enerjisi olarak hayatlarımıza yansıtır. Yani sevdikleriniz ile aranızda bir uyuşmazlık, anlaşamazlık ortaya çıkarsa eğer, kendinize bunun kök sebebinin ne olduğunu, hangi bastırılmış duyguya dayandığını sormayı ihmal etmeyin.

5 Haziran’da Merkür ve Güneş İkizler burcunda kavuşuyor, 22:27’de Merkür Cazimi oluyor, bu saat özellikle de iletişimle alakalı yeni başlangıçlar için oldukça ideal bir zaman. Eğer bir websitesi açmak veya bir sözleşme imzalamak istiyorsanız, mümkünse tam bu saatte yapmanızı tavsiye ederim.

6 Haziran günü Merkür ve Güneş arasındaki bu açı bütün gün devam edecek, özellikle iletişimde Merkür yanık olacağı için bazı sorunlar çıkabilir. Yanlış anlamalar, patavatsızlıklara karşı dikkat etmekte fayda var. Zaten 7 Haziran’da kesinleşecek Güneş, Merkür  – Neptün karesi de etkisini göstermeye başlayacak, dolayısıyla bütün hafta boyunca iletişim konusunda dikkatli olmamız, karşımızdakini doğru anladığımızdan emin olmamız önemli. Güneş, Merkür – Neptün karesi biraz “leylalık” verebilir, yani unutkanlıklar devrede.  Önemli bir iş yaparken iki kere kontrol etmek bu açının etkisini azaltabilir.

Neptün günlük hayatta enerjisini kullanmakta zorlanacağımız türden bir gezegendir, öte alemlere açılan bir kapıdır adeta. Enerjisinin aktif olduğu zamanlarda günlük hayattan çekilip içe dönmek, birkaç günlük inzivaya girmek en iyisidir aslında. 6-7 Haziran’da Ay’da Balık burcunda olacak ve Neptün’ün enerjisini güçlendirecek. O yüzden bu iki gün iletişim başta olmak üzere birçok konuda daha farkında olmamız önemli. Diğer taraftan bu iki gün regresyon gibi bilinçatına yönelik çalışmalar için oldukça uygun.

Bu haftaki bir diğer önemli göksel olay ise Mars’ın 8 Haziran’da Güney Ay Düğümü ile Kova burcunda kavuşması. Açıkçası iki gösterge de oldukça meydan okuyucu ve zorlayıcı. Mars’ın bir gezegenle kontaklarında genelde öfkeyle bağlantılı sınavlardan geçeriz. Ancak Güney Ay Düğümü bir gezegen olmamakla birlikte, kadersel bir göstergedir. Yani irademizle yapabileceğimiz bir şey pek de yoktur, aynı hava durumunu değiştirememiz gibi. Bu açı kendisini kolektif düzlemde daha çok gösterir; dünya gündeminde zorlayıcı etkiler ortaya çıkabilir. Kova burcunda olduğu için toplumları ilgilendiren bazı kayıplar olabilir. Bu tip zorlayıcı olaylarda herşeyin olması gerektiği gibi olduğunu hatırlamamızda fayda var.

Yazdığım bütün gezegen etkileşimlerinin etkisi bütün haftaya yayılıyor. Bütün bu gezegensel etkiler gösteriyor ki ne yaptığımızın , ne söylediğimizin çok daha farkında olmamız gerekiyor. Bu hafta size meditasyon yapmanızı öneriririm. Bunun için sevgili Zeynep Aksoy’un youtube kanalında paylaştığı “mindfullness meditasyon” videolarıyla bu pratiğe giriş yapabilirsiniz.

Sevgiyle,

Eda Ocak Zakaria, ASA

 

Zeynep Aksoy Reset : Mindfulness Meditasyon

 

 

Yorum Yap

E-Postanız güvende. Gerekli alanları doldurunuz*