Geç gelen soğuklar bu sene sanki bu ağır ve kasvetli Oğlak stelyumunu beklemiş gibi oldu. Gökyüzünde Satürn’ün önderliğinde 5 gezegen birden Oğlak burcunda seyrediyor. Güneş, Merkür, Venüs, Satürn ve Pluto ve hatta Black Moon Lilith Oğlak burcunda. Uzun yıllar hiçbir burçta bu kadar gezegen dizilimi olmamıştı. 14 – 17 Ocak tarihleri arasında Ay da Oğlak burcuna geçerek bizlere Oğlak “overdose”u yaşatacak. Oğlaktaki bütün bu gezegenlere teker teker dokunarak 17 Ocak’ta da Güneş’le kavuşup YeniAy’ı başlatacak.  Ciddilikten ya da aşırı çalışmaktan ölebiliriz bu aralar 🙂

capricornrb.jpg

Ancak Oğlak burcu sadece ciddilik, ağırbaşlılık hani bir anlamda da sıkıcılıkla bağdaşmıyor, onun bir de pek bilinmeyen şamanik bir bağlantısı da vardır. “Capricornus (oğlak)” kelimesi boynuzlu keçi anlamına gelse de eskiden deniz keçisi olarak anılırdı. Oğlak takımyıldızını eskiler balığın kuyruğundan çıkan keçinin ön ayakları olarak betimlemişler. Mitolojide de Oğlak Pan ile temsil ediliyor. Hikayesinde tanrılara yardım ederken canavarlardan kaçması gerekir ve şekil değiştirme esnasında yani keçiden balığa geçmeye çalışırken işlem yarıda kalır. Böylelikle yarı balık yarı keçi şeklinde hayatına devam eder. Ön tarafı keçi gibidir, ileriye atılmaya her zaman hazır. Oğlak burcu gibi öncüdür. Sorumluluk almaya, liderlik yapmaya hazırdır. Gövdesinin arka kısmı ise balık şeklindedir. Balık burcu da değişken bir buçtur. Bu iki farklı enerjiyi bünyesinde birleştiren Oğlak’ın başarısı buradan gelir. Yani azimle, hedef odaklı ilerlerken değişken koşullara da kolayca adapte olabilmek işin sırrıdır.

17 Aralık’taki Yeniay Venüs ile kavuşum yapıyor, ilişkiler temasının vurgulandığı bu Yeniay tam da yukarıda belirttiğim gibi değişen koşullara, beklenmedik gelişmelere de hazır olmamız gerektiğini gösteriyor. Çünkü YeniAy’a Uranüs de sert bir açıyla eşlik ediyor. Kendimize alan açmadığımız, durup soluklanıp o küçük meditatif anları kendimizden mahrum ettiğimiz durumlarda kaçıp kurtulma, özgürleşme isyanlarında kendimizi bulabiliriz. Diğer taraftan YeniAy esnasında Venüs, Mars’ın yücelme derecesinde konaklamış olacak, bu durum ona Marsiyen bir güç de katıyor. İlişkilerimizde atacağımız yeni adımlarda, finansal girişimlerimizde güçlü etkiler açığa çıkabilir.

Oğlak aynı zamanda geleneksel olanla ilgilidir ve bankacılık, finans sistemiyle, Uranüs’ten gelen bu açı bu alanlarda geleneksel olandan farklı, radikal ve beklenmedik gelişmeler meydana gelebilir.

Astrolojik açıdan oldukça ilgi çekici bu dönemin kolektif alanda neler açığa çıkaracağını zamanla göreceğiz. Şimdilik bu soğuk ve karanlık kış günlerini sıcak kahvelerimizle tatlandırırken 17 Ocak’taki YeniAy’da neleri hayatlarımızda başlatmak istediğimizi düşünebiliriz. Özellikle de sabır ve azimle işlememiz gereken neler var?

 

Sevgiyle,

Eda Ocak Zakaria, ASA

Yorum Yap

E-Postanız güvende. Gerekli alanları doldurunuz*