93a3c102c9161e4d6a6fd381655d0afc--prince

Bu hafta oldukça önemli enerji değişimleri gerçekleşiyor. Merkür ve Venüs’ün burç değiştirmesiyle hem zihinsel süreçlerimizde hem de ilişkiler, para ve hayattan aldığımız zevkler konusunda farklı bir ivme açığa çıkıyor. Merkür’ün Yay burcuna girişiyle içimizde engin denizlere açılma isteği, Venüs’ün Akrep burcuna girişiyle de aşkın içinde erime arzumuz bizi nerelere götürebilir?

 

Haftaya, Pazartesi günü Merkür’ün burç değiştirip Yay burcuna girişi ile başlıyoruz. Nasıl düşündüğümüz, ne düşündüğümüz ve  düşündüklerimizi nasıl aktardığımızla ilgili olan Merkür, Yay burcundayken daha iyimser düşünmeye meyil ederiz. Zihnimizin sınırları genişler ve olanı o an olduğu haliyle değil de olması gereken haliyle görmeye çalışırız.

Daha evrensel boyutta düşünmeye başlayacağımız bu süreçte detaylar önemini yitirir ve  büyük resimdeki mana ön plana çıkar. Yay burcu, İkizler burcunun aksine günlük detaylarla ilgilenmez, daha felsefidir. Bir yaşam felsefesi oluşturmak adına bilgiyi alır, üzerinde düşünür ve işler. Dolayısıyla Merkür Yay burcundayken açığa çıkan bu enerjiyle senkronize olmak istersek yaşamımıza bir de kartalın gözüyle yukarılardan bakabiliriz. Hayatın illüzyonlarına dalmışken derinlemesine, bir anlık, o büyük resmi gözümüzde canlandırabiliriz : Bu sonsuz, sınırsız evrende benim öfkemin, kederimin, kaygılarımın yeri ne?

Merkür, Yay burcundayken, yönetici gezegeni yani ondan sorumlu olan gezegen de Jüpiterdir. Jüpiter’in akrep burcunda olması gösteriyor ki, bu 2 aylık süre içerisinde akrep burcuna özgü konularla ilgili felsefi düşünmeye meyil edeceğiz. Yani gizemli, sırlarla dolu konularla ilgili sorularımızda artış olabilir, ölüm, cinsellik gibi konulara felsefi bir perspektiften bakmak isteyebiliriz.

Merkür – Yay enerjisinin yanlış kullanımı ise kibir ve kütahça iletişimi açığa çıkarabilir. Bu kadar felsefi olmak bir yerden sonra karşımızdakine vaaz veriyormuşuz hissi de verebilir. Misyoner bir tavırla kendi fikrimizin doğruluğunda direnebiliriz. Sonuçta Merkür astrolojik olarak Yay burcunda düşüktür, çünkü Merküryen özellikler olan algılama ve düşünme yetilerimiz katı ve değişmez prensiplerle şekillenebilir. Günlük hayatta deyatların önemsizleşmesi ve dikkatsizlik de bu süreçte bizi zorlayabilir.

Yay burcu uzak diyarlar, keşfedilmeyi bekleyen o bilinmez ülkelerle ilgilidir. Zihnimizin sınırlarını genişletmek için uzak diyarlara yolculuklar da oldukça etkili olabilir. Daha önceden tanımadığımız kültürler, kişilerle etkileşime girmek farklı düşünmemize yol açabilir ki bu da Merkür – Yay enerjisine uygundur.

Merkür Yay burcundaki bu yolculuğu esnasında 2 Aralık tarihinde durağan pozisyona geçip 4 Aralık’ta ise Retro hareketine başlayacak ve 24 Aralık’ta tekrar düz hareketine devam ederek 11 Ocak’a kadar Yay burcunda kalacak.

Pazartesi günü Merkür Yay burcuna girmişken, Ay da İkizler burcunda seyredecek. Öğrenme, keşfetme, araştırma, okuma ve merak haftanın bu ilk gününde oldukça aktif.

Uranüs – Satürn arasında devam eden uyumlu açı bir hafta boyunca etkili. Gerek ilişkilerimizde gerekse inançlarımızla bağlantılı konularda yapacağımız değişimleri sağlam bir temele oturtabiliriz. Bu açının eski problemlere yeni çözümler getirmemiz açısından esinlere vasıta olacağını düşünüyorum. Ya da eski temellerin üzerine yeni yapılar inşaa edebilme yetisi ki bunun için eski olanı yıkmamız gerekmiyor. Yavaş ama sağlam adımlarla birşeyleri değiştirebilmek bu bir hafta boyunca mümkün.

 

Salı günü Ay yengeç burcunda hareket ediyor, ailemiz ve evimizle ilgili olarak daha hassas olacağımız bir gün ki Çarşamba günü Ay bu burçta seyrine devam ediyor. Bu hafta güçlü enerji değişimleri olduğunu söylemiştim, keza Salı günü Venüs de burç değiştirerek Akrep burcuna giriş yapıyor. Bu da ilişkilerimiz, sosyal yaşantımız, hayattan aldığımız zevkler ve para konularıyla bağlantılı bir enerji değişimini anlatıyor. Venüs Akrepteyken daha yoğun, tutkulu ve sahiplenici bir sevme şekli açığa çıkar, yani ilişkilerimizde ve cinselliğimizi yaşarken daha derinleşeceğiz. 1 Aralık tarihine kadar Venüs Akrep burcunda kalacak. Bu süreç aslında ilişkilerimiz, cinselliğimiz ve kadınlığımızla ilgili dönüşümler yaratabilmek için iyi bir fırsat. Akrep sabit bir burçtur dolayısıyla sevgi ve ilişkiler konusunda takıntılı olma ihtimalimiz Venüs Akrep burcundayken daha yüksektir. Bu dönemde “Ya benimsin, ya toprağın.” tarzında sevginin dramatize edilmiş hali karşımıza çıkabilir. Sevgiyi alıp verme konusunda her türlü deneyimin sonuna kadar gidebiliriz. Akrep dönüşümün burcudur demiştik, o halde Venüs’teyken gölge özellikleri olan kıskançlık, sahiplenicilik, haset, kindarlık, seksin tehdit olarak kullanılması ve manipülasyon gibi konularda kendi dönüşümümüz yaşayabiliriz. Aksi takdirde bu duyguların altında yatan kendini değersiz hissetme, güven duyamama ve bütünleşememe gibi sorunlarımızı şifalandırma fırsatını kaçırmış oluruz.

Salı gecesi Ay’ın Jüpiter ve Güneş ile açıları, oldukça güzel bir su üçgeni oluşturuyor. Bu geceyi zihinsel işlerle uğraşmak yerine sevgi ve şükran duygularımızı açığa çıkarmak için kullanabiliriz.

Çarşamba sabahı Ay – Mars arasındaki gergin açı, çabuk sinirlenmeye ve duygularımızı agresif bi şekilde ifade etmeye olan meyilimize işaret ediyor. Akşam saatlerinde ise Ay – Pluto ile karşıt açı yapıyor, dolayısıyla Çarşamba günü duygu durumumuz oldukça gel-gitli olabilir, duygusal krizlere açığız. Diğer taraftan Ay ile Güneş arasındaki uyumlu açı da destekleyici bir enerji olarak arkamızda.

Perşembe günü Ay, Aslan burcunda hareket etmeye başlıyor, duygularımızı daha çoşkulu bir şekilde ifade edebiliriz. Güneş ve Pluto arasındaki uyumlu açı, krizlerin üstesinden gelme kapasitemizi arttırıyor, güçlü, karizmatik kişilerden gelecek desteğe işaret ediyor. Kendimizi daha etkili bir şekilde ortaya koyabilme potansiyeline sahibiz.

Cuma günü Ay, Aslan burcundaki seyrine devam ediyor, bu gün kesinleşen bir açı olmamakla birlikte, Venüs – Jüpiter kavuşumunu yavaş yavaş hissetmeye başlayacağımız bir gün. Pazar günü kesinleşecek olan bu açı, oldukça güçlü bir enerjiye sahip. Jüpiter büyütme prensibiyle Venüs – Akrep enerjisini daha da güçlendiriyor. Haftanın son günleri yukarıda bahsettiğim Venüs – Akrep enerjisi çok daha etkili olmaya başlıyor. Para ve maddi kaynaklar konusunda daha hırslı ve kurnaz olmaya çalışabiliriz. Sahiplenici tavırlarımızda artış olabilir. Bu yoğun enerji kendini ilişkilerimizde kuşku, paronaya, yoğun tutkular ve derinleşme arzusu olarak gösterir. Dolayısıyla haftanın son günleri bu enerjiyi karşımızdakileri zapt etmek için kullanmak yerine Merkür-Yay enerjisini de kullanarak bu sorular üzerinde tefekküre dalabiliriz :

İlişkimiz içerisinde nasıl bütünleşebiliriz?

Nasıl bir güven alanı oluşturabiliriz?

Biz bu ilişkide ne kadar derinleşebiliriz?

İlişkilerimde hangi arketipler üzerinden kendimi ortaya koyuyorum?

Sevgi ve tutkuyu birbirine karıştırıyor muyum?

 

Sevgiyle,

Eda Ocak Zakaria, ASA

Yorum Yap

E-Postanız güvende. Gerekli alanları doldurunuz*