Aç Hayaletler

Ağızları iğne deliğinden bile daha küçük, boyunları kıldan ince, göbekleri ise bir kıta büyüklüğünde.

Böyle tasvir ediliyor aç hayaletler Budist Tibet geleneğinde. Aldığım meditasyon eğitiminde Longchen Rabjam’ın The Excellent Path to Enlightenment kitabını okuyoruz, her paragraf üzerinde yarım saat anlatıyor hocamız. Aç hayaletleri anlattığı ders zihnimde dolanıp duruyor günlerdir.

Aç hayaletler ne kadar yerseler yesinler doyamıyorlar; çünkü ağızları küçücük kocaman midelerine oranla. Aç hayaletler bir zihin halini anlatıyor; asla tatmin olmayan, var olana şükredemeyen ve dolayısıyla sürekli acı içerisinde olan zihin halini. Mahalle lakabı aslında bildiğin açgözlülük…

Aç hayaletler ya da açgözlülük, bu aç olma halini düşününce şimdilerde aklıma sadece yemek, para, mal-mülk gelmiyor… Böyle madde üzerinden olunca yakalaması daha kolay. Aha işte bu açgözlülük demesi daha kolay. Lakin türlü türlü olabiliyor açgözlülüğün tezahürleri.

Zodyak üzerinden bakınca her burcun-arketipin kendine göre aç hayalete dönüşme yolu var mesela. Bir Koç daha fazla birincilik, daha fazla deneyim derken, bir Aslan daha fazla ilgi ve beğeni, bir Boğa daha fazla huzur ve güvence, bir Oğlak daha fazla başarı arayışında kolayca asla tatmin olmayan aç hayaletlere dönüşebiliyor. Üstelik bu bazen “kendini gerçekleştirme” başlığı altında vuku buluyor. Çok sinsi. 

Kendimle diyolag halinden doğan soru bu durumda şu oluyor : Pek nasıl anlayacağım geldiklerini bu sinsi aç hayaletlerin? Adı üstünde hayalet; görülmemek üzerine kurulmuş yazılımı.

Çaba! 

Çaba varsa ortada; başarılı olma çabası, huzurum bozulmasın çabası, beğenileyim çabası, en iyisi olayım çabası, işte orada aç hayaletler iş başında. İğne deliği ağızlarından, kıldan ince boğazlarından aşağıya ittiriyorlar yiyecekleri ve asla doyamıyorlar, çünkü mideleri bir kıta büyüklüğünde. Zihin kaynaklı acının tarifi tam da bu işte. 

Kendini gerçekleştirmek çabasız bir yerden geliyor, bu sabah çok daha netleşti bu içimde. Kim bilir belki yanılıyorumdur.. Lakin ben çabamın ipini tutup da takip ettiğimde dev bir aç hayaletle karşılaştım. Öznel deneyimim böyle. 

Şimdilik.

Böyle.

 

Eda

Yorum Yap

E-Postanız güvende. Gerekli alanları doldurunuz*