2384671371dc5a56456c0d3c1649aefb--alice-in-wonderland-tattoo-cheshire-cat-alice-in-wonderland-paintings

Jüpiter’in 13 ay sürecek olan akrepteki bu yolculuğunu “harikalar” diyarından çok “gizemler diyarı” olarak adlandırabiliriz. Evet, aynen Alice gibi tavşan deliğinden yeraltı diyarlarına doğru yol alacağız ve bu yolda karşımıza çıkanlar görmek istemediğimiz, bilinçaltımızın derinliklerine gömdüklerimizle dolu.

 

Jüpiter’in bir mercek gibi dokunduğu herşeyi büyüten, genişleten etkisinden dolayı Akrep burcunu gölgesiyle şifasıyla birlikte deneyimleyeceğiz. Jupiter “the great benefic” yani büyük iyicil olarak genişleme, büyüme, bolluk, şans, fırsatlar, zenginlik, yüksek pozisyon, profesyonel başarı getirir.  Olimpus Tanrılarının kralı olarak ise canlılık, umut, inanç, bilgelik ve gelişim hayata getirdiği diğer değerler arasındadır. Roma mitolojisinde ise hak ve hukuk dağıtan Jupiter, bu bağlantı sebebiyle astrolojik sembolizmada hukuk ve ahlak ile de anılır. Psikolojik düzlemden baktığımızda ise kibir, aşırı özgüven ve kendini aşırı önemseme, abartı iyimserlik ve inanç konusunda fanatizim ise Jupiter’in gölge yönleri olarak sıralanabilir. Dolayısıyla Jüpiter bir burca giriş yaptığında o burçla ilgili bütün sembolizma bu vasıflar üzerinden açığa çıkıp büyür, genişler ve daha görünür olur. Tabii ki Jüpiter’in gölge ve aydınlık yönleriyle bizler de hayatlarımızda o burcun enerjisini işlemeye başlarız.

Bu sefer Jüpiter’in huzurunda olan burç ise Zodyak’ın karanlık ve gizemli çocuğu Akrep burcu… Malum Akrep hayatın kabul edemediğimiz karanlık tarafıyla ilgilidir, Jüpiter’in bu burçtaki yolculuğunu ise kendi karanlık taraflarımızı anlamamız ve şifalandırmamız açısından önemli.

Ölüm ve Ötesi….

Akrep burcunu Mars ve Pluto gezegenleriyle beraber okumak anlamamızı kolaylaştırır. Mars, Koç ve Akrep burcuyla hayatta kalmanın dolayısıyla savaşçının ve savaşın sembolizmasını taşır. Koç elinde kılıcıyla öldüren savaşçı iken, Akrep burcu savaş bittiğinde savaş alanında arta kalanlarla ilgilidir. Zafer naraları atan Koç burcunu kolay kabulleniriz ama savaşın kaçınılmaz bir sonucu olan kan, dehşet, korku ve ölümle yüzleşmek zordur. İşte Akrep tam da burada durur, hayatın biz kabul etsek de etmesek de varolan karanlık tarafıyla ilgilenir.

Jupiter Akrep burcundayken, ölüm, ölüm sonrası, korkular, kanımızı donduran ama hayatın içinde yer alan her ne kadar gerçeklik varsa ilgimizi çekmeye başlar. Ölüm teması gerçek anlamda hayatımıza girebileceği gibi sembolik anlamda da deneyimleyebiliriz. Aslında burada oluşan şey daha çok akrep konularının bilinçte kendini açığa çıkarmasıyla ilgilidir. Belki bu konularla bağlantılı okumalar yapacağız, korkularımıza dair keşiflerimiz olacak, reddetmeye çalıştığımız ölüme dair daha gerçekçi ve kabullenici olma ihtimalimiz artacak.

Akrep burcunun diğer gezegeni olan Pluto da yer altı dünyasının karanlık lordudur. Burada da ölüm çıkar karşımıza, burada da manipülasyon, güç savaşları, hırslar, psişemizin derinliklerine ittiğimiz her ne varsa Pluto ile sembolize edilir. Pluto aynı zamanda dönüşüm gezegenidir. Yeraltına inmeye göze alanlara verilen bir amağandır aslında dönüşüm ya da kaçınılmaz sonucu. Bu sembolik anlam Akrep burcuyla doğrudan örtüşür. Bu sebeple bu bir yıl içerisinde değişime direnmek yerine kendimizi dönüştürüp değiştirecek deneyimlere açık olmamız Jüpiter’in vaadettiği fırsatlara kapılar açabilir. Jüpiter Akrepteyken krizleri fırsata dönüştürmek daha mümkün hale gelir. Küllerinden yeniden doğmak, dönüşmek isteyenler bu 13 ay Jüpiter aracalığıyla desteklenecektir.

tumblr_nkzav9Ea9P1r83rx9o1_500

 

Sır Perdeleri Aralanıyor….

İnsanlar Jüpiter akrep dönemlerinde ruhsal çalışmalara çekilirler ve ayrıca metafizik ve ökült konulara ilgi artmaya başlar.  Madde aleminden mana alemine yönelik bir arayış ortaya çıkar. Gizem bu süreçte sık duyacağımız kelimelerden. Ancak Akrep her ne kadar sırlarla dolu olsa da, işini gözler önünde yapmayı sevmese de Jüpiter’in ortaya çıkaran, görünür kılan enerjisi gizli saklı kalmış olanları bir bir ifşa edebilir. Yani kapılı kapılar ardında yapılan gizli anlaşmalar, görüşmelerle ilgili haberler gündemimize sızabilir.

Akrep burcuyla ikiyüzlülük beraber ilerleyemez. Akrep doğrudan ve kesindir. Bir şey ya vardır ya da yoktur, yani “ya hep ya hiç” tam da Akrebe göre bir mottodur. Bu sebeple bu bir yıllık süreçte hayatlarımızda ikiyüzlü olduğumuz alanlar, “o da olsun bu da olsun” deyip net olamadığımız alanlar ilgili krizler yaşamamız olası. Ancak en sonunda netleşmiş olacağımız kesin.

images

 Porno mu Tantra mı?

Seks Boğa burcunda olduğu gibi duyulara hitap eden ve zevkler alemine açılan bir kapı olmaktan çok içerisinde gizemler barındıran ve bu sebeple de keşfedilmesi gereken bir alandır Akrep için. Akrep burcu aynı zamanda Türkiye’nin astrolojik haritasında cinsellikle, çocuklarla ilgili alana denk gelir. Dolayısıyla bu süreçte ülkece cinselliğe dair bakış açımız ve onu nasıl yaşadığımız da mercek altına alınan konular arasında.

Akrep enerjisi öyle bir uçları barındırır ki ensest ilişkiden, sen –ben kavramlarının eridiği, kutsal tantrik birleşmelere kadar ilerler. Jüpiter – Akrep enerjisiyle cinselliğimiz bütün sapkınlıklarımız, arzularımız, fantezilerimizle kendini daha da güçlü hissettirecek, ancak diğer yandan bedenlerimizdeki kutsal ateşi keşfedip şifalanacağız da.

Jüpiter, Medikal Astroloji’de karaciğerleri temsil eder. Vücutlarımızda biriken toksin ve zehirlerin atılmasında karaciğerlerimizin önemli bir fonksiyonu vardır. Akrep burcu şifayla bağdaştırılır, dolayısıyla bu bir yıl toksinlerimizden arınmamız için ideal bir zaman. Sadece bedenlerimizde değil, zihinlerimizdeki toksin düşüncelerden de arınabiliriz. Ayrıca akrep burcu cinsel organları temsil ettiği için, eğer cinselliğimizle ilgili içe yönelik bir keşif yapmamışsak, cinselleğimizle barışık değilsek veya cinsellik üzerine aşırı bir vurgu varsa hayatımızda cinsel bölgelerde ortaya çıkan hastalıklar dikkatimizi mecburi olarak oraya çekebilir.

Akrep hislerin burcudur, sezgiler kuvvetlidir, varoluşun gizemi korkuttuğu gibi cezbeder de. Bu sebepledir ki Akrep enerjisini deneyimlerken mantıksal çıkarımlar ile kendimizi ve varoluşu anlamlandırmak pek mümkün değildir. Bilinçaltının gizemli labirentlerinde tek gözlü canavarlarla karşılaştığımızda aklımızı kullanmak yerine sezgilerimize güvenmek bizi çıkışa götürebilir. Tabii ki bu labirente girmeye cesaretimiz varsa, ki Jüpiter’in Akrep burcuna girişiyle bu cesareti bulabileceğiz.

8 Kasım 2018’e kadar sürecek olan bu yolculukta özellikle su burçları olan yengeç, akrep ve balık burçları ve bu burçlarda yükseleni ve Ay’ı olanlar destekleyici etkiler altında olacaklar, fırsat ve gelişme kapıları açık. Toprak burçları olan boğa, başak ve oğlaklar için de şans rüzgarları hafiften de olsa esecek. Ancak yengeç ve oğlak burçları aynı zamanlar içerisinde Satürn Oğlak transitini güçlü bir şekilde deneyimleyeceği için zıt enerjilerle dolu geçecek bir zaman dilimi onları bekliyor.

Sonuç olarak hangi burçtan olursak olalım, doğum haritamızda akrep burcunun olduğu hayat alanlarıyla ilgili krizler, gelişmeler, fırsatlar ve dönüşümler deneyimleyeceğiz. Sınırlarımızı ne kadar aşıp içimizdeki şifacıya ne kadar izin verdiğimizi ve neye dönüştüğümüzü bu 13 aylık Jüpiter- Akrep yolculuğunda görebiliriz. Bu yazıyı da Akrep burcunun ebedi sorusu ile bitirelim: “ Will it be death or Will it be rebirth?”  & “Bu bir ölüm mü olacak veya yeniden doğum mu?

Sevgiyle,

ASA, Eda Ocak Zakaria

 

Kaynaklar :

Dane Rudhyar, Astrological Insights; Into the Spiritual Life

Dana Gerhardt, Scorpio and The Riches of The Underworld

4 Yorumlar

  • osmanterzioglu Yayınlandı Nisan 1, 2018 2:13 am

    elinize sağlık akreplerin pluto da lord olması da iyi 😀

    • Eda Ocak Yayınlandı Nisan 1, 2018 3:28 pm

      teşekkürler 🙂

Yorum Yap

E-Postanız güvende. Gerekli alanları doldurunuz*