Steven Forrest’ı Türkiye’debir astroloji yazarı olarak  İçinizdeki Gökyüzü ve Değişen Gökyüzü adlı kitaplarıyla tanıyoruz. Zaten dünya çapında tanınırlılığı da özellikle İçinizdeki Gökyüzü kitabından gelir. Bu kitaplar Türkçe’ye çevrilip İlhan Yayınevi tarafından basıldı. Sanırım hala baskılarını bulabilmek mümkün. Eğer Steven Forrest’ın o lezzetli uslubuyla henüz tanışmadıysanız önce bu kitapları bulup okumanızı tavsiye ederim, özellikle de astrolojiye yeni başlayanlar için mükemmel bir giriş olabilir.

Bugün size tanıtımını yapacağım kitap ise daha yakın bir zamanda -2016- çıkan başka bir Steven Forrest kitabı : The Book of Neptune.  Maalesef kitabın Türkçe’ye çevirisi yok, ama umarım yakın zamanda çevrilebilir. Bu kitabı Steven Forrest’ın uslubunu, astrolojiye yaklaşımını sevmem dışında Neptün’ü özellikle araştırdığım ve üzerine çalıştığım bir gezegen olduğu için okudum. Eğer haritanızda Neptün benimki gibi oldukça aktifse, bu kitapla Neptün’ün sır perdesini aralayabilirsiniz 🙂

 

IMG_0666.JPG

Hermetik bilgide kediler Neptün’le bağdaştırılır…Güneşa da Neptün’e çekildi 🙂

 

 

Kitap 6 bölümden oluşuyor. Aşağıda bölümlere dair kısa bilgiler verip, ilgimi çeken yerlerden çeviriler yaptım.

  1. Neptün Büyük Resim : Bu bölümde Forrest, Neptün’e dair kendi deneyimlerinden bahsediyor. Astrolojide mevzu bahis Neptün olunca biliyorsunuz, tanımlamalar da belirsizleşiyor. Özellikle de astroloji öğrenmenin başlarındaysanız Neptün için verilen – belirsiz, sisli, çözücü, spritüel, flu- gibi kavramlar her ne kadar onu tanımlasa da anlamanızı da zorlar. Steven bunun farkında olarak günlük hayattan örneklerle, ilgi çekici benzetmelerle Neptün’ü daha anlaşılır kılıyor. Bu bölümde ayrıca astronomik açıdan da Neptün hakkında bilgiler veriyor.

Neptün, biz ile geniş uzay arasındaki penceredir -camlarını ister temiz tut ister kirli – bu pencere aracılığıyla biz dış veya iç uzaya bakıyoruz, aynı şekilde uzay da bize bu pencere aracılığıyla bakar.

 

  1. Neptün’ün Gezegenlere Açıları : Burada Neptün’ün diğer gezegenlerle açılarını detaylı bir şekilde anlatıyor. Mesela Neptün – Güneş açıları için şöyle diyor :

Eğer herhangi bir Neptün – Güneş açın varsa, sen ciddi bir şekilde Neptünyen bir yoldasın demektir. Kemiklerine kadar Neptünyensin. Eşzamanlılık ilkesi doğrultusunda hayatında psişik, ruhsal deneyimler vuku bulur. Öğretmenleri hatta birçok öğretmeni hayatına doğal olarak çekersin. Kutsal yerleri gezmeye meyilin vardır, bazen buna niyet etmesen bile kendini böyle yerlerde bulursun. Metafizikle ilgili kitaplar raflardan ayaklarının dibine düşer.

 

  1. Neptün Evlerde : Neptün’ün evlerdeki anlamını incelediği bu bölümde oldukça dinamik, kafa açıcı örnekler veriyor. Kendi hayatından veya başka insanların hayatlarından Neptünyen deneyimleri aktarması Neptün’ün perdesini kaldırmak gibi bir işlev görüyor. Neptün’ün 5. Evdeki konumu için, daha doğrusu haritasında 5. Evinde Neptün olup da sürekli hayal kırıklığına uğratan ilişkiler yaşayanlar için söyledikleri ilgi çekici :

5.ev Neptünyen ilişkilerin amacı aslında onları sonlandırmaktır… Bu tabii ki o kişiyle tanışır tanışmaz kaçmamız gerektiği anlamına gelmiyor. Bu hiçbir şeyi sonlandırmaz. Kaçış çözülmemiş bu karmayı tekrardan omuzlarımıza yüklemekten başka bir işe yaramaz. Etkileşmek zorundasınız! Bir dereceye kadar paylaşılmış bir incinirlik seviyesi olmalı.

 

  1. Neptün Burçlarda : Bu bölümde uzun uzun Neptün’ü farklı burçlardaki anlamlarını vermek yerine anahtar cümlelerle özü veriyor. Zaten Neptün bir jenerasyon gezegen olduğu için kişiliğimiz üzerinde bir Ay burcumuz veya Güneş burcumuz kadar etkili olamaz. Her burçta kaldığı süre içerisinde o jenerasyonu ve dönemi etkiler. Bu bölümü ise ayrıcı anlatıyor.

Neptün Yay;

Arketip : arayış içinde olan, seyyah

Bilinçsel Olarak Amacı : Kozmik prensiplerle kendi psişesini hizalamak ve buna uygun yaşamak

Ana stratejisi : Spritiel öğrenimde derinleşme, doğru düşünmeye kendini adama, dargörüşlülüğü kırmak için kültürler arası spritüel deneyimler

Uygun Spritüel Kahraman : Aptal Bilge

Gölgesi : Aşırı tutuculuk

 

Son iki bölümde ise Neptün transitlerini, progres ve solar arc haritalardaki yerleşimini inceliyor. En sonda ise ünlü isimlerin haritalarındaki Neptün konumlamaları ve hayatlarındaki karşılığı üzerinden örnekler veriyor.

 

Okurken inanılmaz zevk aldığım bu kitap aslında Forrest’ın 2000’li yıllarda yazmaya başladığı bir kitap serisine ait, aynı seriden okumaya devam ettiğim diğer kitap ise The Book of Pluto. Bitirdiğimde bir inceleme de bu kitap için düşünüyorum. Ancak Neptünyen biri olarak söylemeliyim ki The Book Of Neptune bende gerçekten Neptün’de takılıyormuşum hissi yarattı 🙂 Tabii ki heryerde eşzamanlılıkla karşıma çıkan Neptün simgeleri de kitabı okuma serüvenime eşlik etmedi değil….

 

Sevgiyle,

Eda Ocak Zakaria, ASA

Yorum Yap

E-Postanız güvende. Gerekli alanları doldurunuz*