Avatar Korra ve Satürn-Jüpiter Döngüsü

Yılın son demlerinde yorgun bedenimi ve zihnimi dinlendirmeye bıraktım. Olabildiğince az telefona bakıyorum, zihnime sosyal medyadan aldığım onca data, görsel ve bilgi azalınca sanki zaman büküldü, yavaşladı. Bükülmek deyince, aklıma geldi, bu aralar The Legend Of Korra’yı seyrediyorum bir tek. Ben yeni zannediyordum ama aslında 2012’de yayınlanmış ancak uluslararası yayına geçtiğimiz 15 Aralık’ta girmiş. Zamanlaması müthiş. Hava elementini keşfe dalacağımız bir yılın hemen başında Avatar Korra’yı seyrederken bu elemente dair düşünceler uçuşmaya başladı zihnimde. 

Avatar; her elemente hakim olan ve hepsini birden bükebilme yeteneğine sahip  tek varlık, spiritüel bir lider. Her seferinde bir başka bedende enkarne oluyor. Her enkarnasyonda avatarın bükmekte, ilişki kurmakta zorlandığı bir element var. Bir önceki avatar, erkek bedenindeydi ve toprak elementi ile ilişkisini güçlendirmeyi öğrenmek zorundaydı. Avatar Korra ise kadın bedeninde enkarne olmuş ve hava elementi ile ilişkisi çok zayıf. Diğer üç elementi ustalıkla kullanabilirken, hava elementine kendini yabancı hissediyor. Avatarların elementlerle olan bu bağı bana 21 Aralık’ta kavuşan Jüpiter-Satürn döngüsünü hatırlattı. Bu ikili, 200 yıl boyunca aynı elementte yaklaşık 20 yıllık döngülerini sürdürürler. Geçtiğimiz 200 yıl boyunca toprak elementindeki burçlarda her 20 yılda bir buluştular, birbirlerine hizalandılar. 

Toprak; yaratımın rahmi. Madde dünyasıyla olan ilk bağımız. İnşaa etmek, somutlaştırmak, yapmak eylemleri ile bağlantısı var. Son 200 yıl boyunca toprak elementiyle olan ilişkimizi inanılmaz bir inşa süreci ile yürüttük. Devasa gökdelenler, yollar, köprüler, stadyumlar, apartmanlar, fabrikalar…. O kadar ileriye gittik ki bizi besleyen toprakları bile yağmaladık… 

21 Aralık’ta ise Jüpiter ve Satürn bir hava elementi burcu olan Kova’nın 0 derecesinde buluştular. Bu kavuşum önemliydi çünkü 200 yıllık bir hava elementi döngüsü başlamış oldu. Avatar Korra gibi bizler de bu elementle olan ilişkimizi güçlendirmemiz gereken bir sürece girmiş olduk. 

Avatar Korra, usta bir hava bükücü olmak için üstadının yanına eğitime gider. Eğitim süreci boyunca üstadı onun meditasyon yapmadığını farkeder. Korra, spiritüel doğasını henüz keşfedebilmiş değildir. Hava elementiyle olan ilişkisindeki zayıf halka burasıdır. Afili hareketlerle hava elementine hükmetmek istese de zihnini eğitmediği sürece havayı bükemez. 

Hava, sesi taşır, tohumu taşır, bilgiyi taşır. En dinamik elementtir. Hava; zihindir ve de zeka. Tam da bu sebepten bilimsel ve teknolojik gelişmelerle de bağlantılıdır. Bilincin teknolojisini geliştirmek ise hava elementinin özüne doğru bir yolculuk gerektirir. Bu yolculuk olmadan yapılan teknolojik ve bilimsel icatlar, keşifler köleleştirebilir. Zira bir robottan bizi farklı kılan zekadan öte bilincin kendisidir. Hava elementini keşfe dalacağımız bu 200 yıllık süre içerisinde tıpkı avatar Korra gibi zihni eğiterek spiritüel doğamıza uyanabilir ve bilincimizi genişletebiliriz. 

Bir diğer deyişle 2021’de Jüpiter ve Satürn’ün Kova burcundaki yolculuğu ile iyi bir hava bükücü olma şansımız var. Ama nasıl? 

Hava ile ilişkini iyi yönetemezsen o seni yönetmeye başlar. Meali; zihnini eğitmezsen o seni eğitilmiş bir maymuna, ezbere döktüren bir papağana çevirir. Öte yandan zihin; bilincin kirli sularda bile bir lotus gibi açılmasını sağlayabilir. Zihninin vahşi doğasına, karışık labirentlerine, yapış yapış duvarlarına hakim olan, bilincinin bir lotus gibi açılmasına da şahit olabilir. Ve zihnin fatihi olmak içinse hava elementine bağlanırız. Aldığımız her nefeste iyi bir hava bükücü olma fırsatı var. 

Zihninin vahşi topraklarından seni alıp düzlüğe çıkartandır nefes. Kendi dramında, kendi hikayende, kendi düşüncelerinde kaybolduğun her an sana yaşadığını hatırlatandır nefes. Zihnini eğitecek esas elementtir hava kendini nefesle tecelli ettiren. 

Avatar Korra, meditasyona oturduğunda bağlantı kurmaya başlar özüyle. Ve ancak o zaman gerçekten havayı bükmeyi başarır. Zihnin vahşi topraklarına girmeyi göze aldığında hava elementi ona kendini açar. 

Özellikle 2021, hava elementinin sırrına vakıf olmak isteyenler için güçlü bir yıl. Artık daha fazla toprak, daha fazla maddi açılımlar, daha fazla maddi başarılar yerine bilincin teknolojisinde ustalaşmak önümüzde açılan yeni bir yol. Bu yol yeni olduğu kadar eski de zira kadim bilgeler, aydınlanmış üstadlar, yoginiler, yogiler, evliyalar ve nice erenler bu yoldan yükseldiler. 

Üstelik bu teknolojiye erişmek için dahi olmana gerek yok, zengin olmana gerek yok, başarılı olmana gerek yok, yaratıcı olmana gerek yok.

Nefes alıyorsan tamam. Buradasın ve oyundasın.

Karışık değil, gösterişli değil, hokus pokus değil.

Oturuyorsun.

Gözlerin açık ya da kapalı.

Nefesine bağlanıyorsun.

1,2,3,4 düşünceleeeeer, 1,2,3,nefeeeees, 1,2 düşünceleeer…..

nefes.

hava.

Ve…. 

Yorum Yap

E-Postanız güvende. Gerekli alanları doldurunuz*