Zihin gerçekten de tam bir oyun bozan! Gök yarılıp içinden başka alemler çıkacakmışçasına yağan yağmur ve şimşekler eşliğinde evde olmanın huzuru içerisindeydim. Elimde kahvem ve her satırını iki kere okuduğum Nilgün Hocamın, Kutsal Maya İnancı kitabıyla bundan daha zevkli bir zaman geçiremezdim. Bugün aslında bir danışmanlık seansım vardı ama danışandan gelen hastayım mesajı günümü boşa çıkarıverdi. Dışarısı derya deniz, en iyisi evde kitaplara gömülmek.

Arada kahvemi alıp yudumlarken zihnim kitabın bana açtığı o büyüleyici dünyadan kaçma fırsatı buluverdi. Ve anında pat, bir duygu geliyor mideme oturuyor. Ne idüğü belirsiz, tuhaf ve rahatsız edici bir duygu. Nereden çıktı bu şimdi? Duyguyu takip etmeye başlıyorum ki zihnimde dönüp duran düşüncelerle bir bağlantısı var kesin. Kitabı yarıda bırakıp odağımı içe yönlendirdiğimde memnuniyetsizce konuşan bir gevezeyi görüyorum hemen. Neymiş efendim çok fazla keyif yapıyormuşum, yeteri kadar çalışmıyormuşum, geride kalıyormuşum.. yeterince iyi değilmişim…. aldı mı beni bir yetersizlik hissi, başarısızlık hissi… bir yandan da onaylıyorum zihnimde konuşan gevezeyi, evet haklı diyorum bak hala şu makaleyi bitiremedim…bir müddet böyle yağan yağmura baka baka kendimi linç ettim.

Sonra içerideki bilge, gevezeye sesleniverdi ansızın. “Hep böyle sorun yaratıyorsun! Senin işin gücün dert yokken dert bulmak. Anın resmen içine ediyorsun!” diye başladı benim bilge saydırmaya içerideki gevezeye. Bir an durdum ve evet haklı dedim. Ne güzel ben tadını çıkarıyordum yaptığım şeyin ve bu geveze zihin bir anlık boşluğumda başladı sorunlar bulmaya, beni aşağıya çekmeye.

Peki ama bugün Ay hangi burçta? Ahh tabii ki de Başak burcunda ve Merkür’ümü tetikledikçe tetikliyor. Merkür’ün Başak burcundaysa zaten zihnin bir mıymıntı, herşeyde kusur arar durur. Derdi mükemmele ulaşmak, sanki bu olası! Ay da böyle gelip dokununca Merkür’üme, geveze çoştukça çoşuyor işte! Yani demem odur ki Ay’ın bulunduğu burç eğer o gün sizin doğum haritanızdaki Merkür’ünüz ile aynı burçta ise, zihniniz o burca özgü nitelikleri abartıyor da abartıyor.

Doğum haritanızdaki Merkür diyelim ki Terazi burcunda ve o gün Ay’da Terazi burcunda hareket ediyorsa, olayların iki yüzünü de görüp anlamakta daha ısrarcı olabilirsiniz. Yay burcunda ise kendi fikirlerinizin önemini abartmaya daha meyilli olursunuz.

Benimki gibi Başak’ta olunca da zihin tam bir oyun bozana dönüşüp güzelim anın tadını kaçırabiliyor. Ama ben bugün zihnimin oltasına geldiysem de kaçmayı başarabildim. Yağmur, kahve ve kitap üçlüm hala muhteşem 🙂

 

Peki sizin Merkür’ünüzle aranız nasıl? Hadi biraz Merkür’den konuşalım 🙂

 

Yorum Yap

E-Postanız güvende. Gerekli alanları doldurunuz*