Bu yazımın başlığına bakıp birbirinden alakasız olan 3 şeyin astrolojik bağlamda nasıl da birbirleriyle örtüştüğünü düşünebilirsiniz. Bu sebeple öncelikle başlığı ve bu yazıyı yazmamın sebebini biraz açayım: Birkaç gün önce sosyal medyada şarkıcı Beyonce ile ilgili bir videoya denk geldim. Bu videoda Beyonce’nin 112 milyon hayranına onunla birlikte 44 gün boyunca Vegan olmalarını teklif ettiği söyleniyordu.

We want to challenge you as we challenge ourselves to move towards a more plant-based lifestyle and acknowledge you for standing up for your health and the health of the planet.

Hayranlarını vegan olmaya davet ettiği instagram paylaşımı 3 milyon beğeni almış. Aslında ben bilmiyordum ama bu Beyonce’nin ve eşinin ilk vegan beslenme girişimleri değil, 2013’te de 21 gün boyunca Vegan beslenmişler ve hatta Jay – Z bu süreç hakkında blogunda yazmış. Bu seneki bu girişimin sebebini de “hem kendi sağlığınız hem de gezegenin sağlığı için ayağa kalkma ve meydan okuma zamanı” diyerek belirtiyor. Yani Beyonce’nin bitkisel temelli beslenmeye hem insan sağlığı hem de bu gezegenin sağlığı için  önem verdiğini kendi sözlerinden anlıyoruz.

Endüstriyel hayvancılık hakkında biraz araştırma yaptığınızda Beyonce’nin neden böyle bir duyarlılık geliştirdiğini anlayabilirsiniz; zira hayvanlara yapılan eziyet ve işkencenin yanında küresel ısınmaya da tahmin ettiğimizden çok etkisi var. Ayrıca besi hayvanlarının sürekli yem ihtiyacının karşılanması için katledilen Amazon ormanları da gezegenin adeta akcigersiz kalmasına sebep oluyor. Kısacası Beyonce’nin bu daveti yani hayranlarını 44 gün boyunca hiçbir hayvansal ürün tüketmemeye daveti onun Toprak Ana’ya olan hassiyetine işaret ediyor.

Bu videoyu izlerken hemen aklıma Beyonce’nin doğum haritası geldi; çünkü daha önce katıldığım bir workshopta haritasındaki Tanrıça astreoidlerini incelemiştik. Beyonce’nin Başak burcundaki Güneş’iyle Ceres astreoidinin kavuşumda olduğunu biliyordum. Tabii ki onun bir de beslenme konusuna ve gezegene önem vermesi benim için  tekrardan bir “ Yukarıda ne varsa, aşağıda da o vardır.” Hermetik düsturunu vurgulamış oldu.

Ceres, mitolojide Demeter olarak geçer ve kısaca “ Mother Earth” yani Toprak Ana olarak anılır. Hem Yunan hem de Roma kültüründe bitkilerle bağdaştırılmıştır. Ceres topraktan çıkan herşeyden sorumludur ve doğal olarak besin ve beslenmeyle de ilgilidir. Roma kültüründe bu Tanrıça özellikle buğday hasatında onurlandırılır ve adına ritüeller, şenlikler düzenlenirdi. O dönemlerde yapılmış bütün heykellerinde elinde meyve dolu bir sepet ve başında tahıl ya da buğdaydan yapılmış bir taç ile görselleştirilmiştir.

beyonce-grammys-show-2017-billboard-1548

Astrolojik olarak Ceres ile Başak burcu sembolizması da oldukça uyumludur, Başak burcuna ait birçok özelliği Ceres ile birleştirebiliriz ki zaten Başak burcu da elinde buğday olan kadınla temsil edilir. İkisi de doğurganlığı, verimi, toprağı ve dişiliği sembolize eder. Beyonce’nin doğum haritasına baktığımızda ise Güneş ve Ceres’in Başak burcunda olduğunu görürüz. Oldukça güçlü bir annelik, doğurganlık, dişilik sembolizması var ki bir pop ikonu olarak ona baktığımızda bütün bu özellikleri net bir şekilde görebiliriz.

Astrolog Dematra George, Ceres başta olmak üzere diğer Tanrıça astreoidlerini en önemli dişil dönüştürücü güç olarak betimliyor. Bu astreoidlerin ( Ceres, Pallas Athena, Vesta, Juno) Başak, Terazi ve Akrep burçlarıyla bağlantılı olduğunu ve bu sebeple dönüşümü bireyden kolektif farkındalığa aktaran bir yapıları olduğunu vurguluyor. Bu yoruma katılmamak mümkün değil, özellikle de Beyonce örneği üzerinden bakarsak. Kolektif üzerinde oldukça güçlü bir etkisi olan Beyonce’nin Ceres’a ait özellikleri kendi üzerinden bütüne akıttığını görebiliriz. Geçen seneki Grammy ödüllerinde sergilediği performansa bakıp da adeta Tanrıça Ceres’in onun üzerinden vücut bulduğunu düşünebilirsiniz.

nintchdbpict0003014373142.jpg

Beyonce 2013 Aralık ayında da eşi Jay- Z  ile 22 gün boyunca Vegan beslenmeye geçiş yapacağını sosyal medya üzerinden duyurdu. Bu dönemde transit Ceres’in Beyonce’nin Jüpiterinin üzerinden geçtiğini ve yükselen derecesiyle kavuşuma ilerlediğini görüyoruz.

BEYONCESFPage

Mart ayının başında Instagram hesabı üzerinden yaptığı açıklamada ise performans sergileyeceği Coachella festivaline kadar 44 gün boyunca Vegan besleneceğini açıkladı. Bu süreçte ise Ceres Aslan burcunda, Beyonce’nin kariyer evinden geçiyor ve natal Mars ile de temasta. Yani Beyonce’nin Marsı ( harekete geçmek, enerji, cesaret) Ceres (beslenme, toprak ana) tarafından tetikleniyor.

Tabii ki burada Ceres’i Veganlık bağdaştırmıyorum ama Ceres’in beslenmeyle yakından bağlantısı olduğu bir gerçek, özellikle bulmia gibi beslenme bozukluğu yaşayan bireylerin doğum haritalarında Ceres’in zorlayıcı durumda olduğu görülüyor.

Her ne kadar Ceres’e astreoid desem de 2006 yılında Ceres cüce gezegen olarak tanımlandı. Astrolojik bağlamda eğer kişisel gezegenlerinizle ( Güneş, Ay, Merkür, Venüs, Mars) ve ASC derecenizle Ceres arasında bir açı varsa hayatınızda beslenme, annelik, doğurganlık konularıyla olan bağlantısını incelemenizi tavsiye ederim.

 

Şükran ve Sevgiyle,

Eda Ocak Zakaria, ASA

 Kaynaklar :
http://www.onegreenplanet.org/news/beyonce-urging-fans-go-vegan/
Demetra George & Douglas Bloch, Asteroid Goddesses
Shirley Soffer, Ceres and Pluto
Sol W Jonassen, Asteroid Goddesses Workshop Notları

Yorum Yap

E-Postanız güvende. Gerekli alanları doldurunuz*