wisdom-quotes-for-birthday-7.jpg

Yarın Oğlak burcunda Satürn ile kavuşan bir dolunay gerçekleşiyor. Satürn de Oğlak burcu da dün bahsettiğim gibi hayatın genellikle soğuk yüzüdür. İş, sorumluluklar, disiplin, karma kelimeleri Satürn, Oğlak arketipine uygundur. Bir diğer arketip ise yaşlı bilgedir; görmüş geçirmiş, hayatın ilüzyonlarından payını almış ve şimdi tüm çıplaklığıyla hayatı görüp anlayan ve en önemlisi herşeyi olduğu gibi kabul eden ihtiyardır. Bu dolunay içsel bilge ihtiyarı, hayatlarımızı şöyle bir silip silkelemesi için çağırıyor adeta. Özellikle dünyanın şu anki gidişatını ve yaratılan ilüzyon ortamını düşünürsek Satürnyen bu dolunay hepimizi gerçekçi olmaya davet ediyor. İçimizdeki bilge baykuşu dinlemenin ve olanı olduğu gibi kabul etmenin zamanı şimdi.

Astrolojiyi öncelikle iç dünyamızı anlamak, psişemizi ne yönde etkilediğini görmek için kullanırım, önce içeride başlar herşey ve sonra dışarıya nüfus eder. Bu yaklaşım doğrultusunda gezegensel etkileri yorumlarken “şu olacak, bu olacak” demek yerine enerjilerin özünü anlamaya özen gösteriyorum. Çünkü o özü içimizde, zihnimizde, kalbimizde şekillendirip harekete geçen bizleriz.

Bu dolunaya eşlik eden Satürn retro olduğu gibi, dün gece Mars da retro hareketine başladı. Retro demek aslında birşeyleri yavaştan almak, geriye dönüp ihmal edilenleri onarmak, daha önce ekilenlerle yüzleşmek…. Bir nevi “ne ekersen onu biçersin” hali, yani ektiklerimizi biçme zamanı. Aynı zamanda dış alemde yoğun fiziksel çabalar harcamak, yeni yeni işlere girişmek yerine biraz kendimizi nadasa almak gerekir retro zamanlarında…

Gerçekçi olmayan planlarımızı, fikirlerimizi bu dolunay ışığıyla birlikte daha net görebiliriz. Ayıklama yaptıktan sonra geriye kalan, önceden başlattığımız her ne var ise uyguladığımız stratejiyi gözden geçirebiliriz. Hayatımızın neresinde kendi otoritemizi kullanamıyorsak bu dolunay etkisiyle o yaşam alanında başkalarının otoriter yüzüne çarpabiliriz.

Özdisiplin de Oğlak burcuna özgüdür, o disiplin ve azim sayesinde zirveye çıkabilir. Kendi en yüksek potansiyelimize, kendi zirvemize tırmanmamıza engel olan şeyler ne ise dolunayın parlak ışığıyla daha görünür olacaklar. Artık yapmak istediklerimizi yapamadığımız için kendimize kızıp mızmızlanma zamanı geride kalıyor. Dış etkenleri öne sürmek, bahanelerle kendini kandırmak yerine neden her seferinde aynı durum içerisinde kendimizi bulduğumuzu anlamamıza yardım edecek bu dolunay…

Oğlak ve Satürn, karamsar bir hava yaratır, depresif bir ruh haline bürünebiliriz. Aslında çıplak gerçeklerin, ağır gelen sorumlulukların yarattığı bir ruh halidir bu; özellikle de öncesinde gerçeklere gözlerimizi kapamışsak..

Bu dolunayın sabian sembolü : A Veiled Prophet Speaks Seized By the Power of a God & Tanrı’nın kudretine teslim olmuş, yüzü örtülü bir peygamber konuşuyor.

Oldukça güçlü bir sembol bu, sezgisel bilgiye işaret ediyor. Aslında yukarıda bahsettiğim “bilge baykuş” metaforuyla örtüşüyor. Bilgi ya etrafımızdaki biri ya da içsel bilge baykuşumuz aracılığıyla gelebilir. Yeter ki dinlemeye istekli olalım.

 

Sevgiyle,

Eda Ocak Zakaria, ASA

Yorum Yap

E-Postanız güvende. Gerekli alanları doldurunuz*