B_000930_195251&195318

 

YeniAy fazzının ardından gelen Hilal fazzı, artık ayın görünür olmaya başladığı bir zaman dilimi. Bu fazda yavaş yavaş bizim de niyetlerimiz belirgin olmaya başlar. YeniAy’dan yaklaşık 3,5 gün sonra başlayan Hilal fazzı, ayın en çok kullanılan görüntüsüdür, içimizde umut ve iyimserlik uyandırır. İnce bir çizgi halinde kıvrılan Ay, gecenin karanlığında daha da görünür olmaya doğru ilerler.

Eğer gökyüzünü ve göksel hareketlerin hayatınızdaki yansımalarını takip eden biriyseniz, YeniAy’daki o heyecanın Hilal fazzıyla kendini bir boşluğa bıraktığını hissetmişsinizdir. YeniAy’da ortaya çıkan o taze enerji, Hilal fazzında sanki hemen oracıkta birşeyler olacakmış, değişecekmiş beklentisi olarak kendini gösterir. Ve akabininde şu soru çınlar : Hani birşeyleri değiştireceğim, tamam ama nereden başlamak icap eder?

YeniAy’ın gerçekleştiği, yani Güneş ve Ay’ın kavuştuğu burcun, doğum haritamıza denk geldiği yer başlangıçların açığa çıkacağı alanı işaret etse de hala biraz müphemlik vardır. Mesela, YeniAy derecesi doğum haritasında 8. eve denk gelmiş olabilir; o halde Ay’ın takip eden evrelerinde değişimler eşimin kaynakları, borç ve kredilerimle, alacak verecek hesaplarıyla, varsa miras meseleleriyle, derin cinsel deneyimler ve fantezilerle ve hatta gizemli ve ezoterik konularla bağlantılı olabilir. O halde bu YeniAy enerjisi bu konulardan hangisi ile açığa çıkacak?

Hilal fazzı, işte, biraz da bu süreci idrak etmek ve gözlemlemek açısından idealdir. Tam harekete geçmeden önceki o hedefi belirleme ve doğru hareketi keşfetme süreci diyebiliriz…

Bu fazda doğanlar ise  Yeni Ay fazzında doğanlar kadar yönlerini belirlemekte zorlanmazlar. Ne de olsa Ay Güneş’ten 45 derece kadar uzaklaşmış ve karanlıktan çıkabilmiştir. Eğer yakınınızda Hilal fazzında doğanlar var ise ne istediklerini bilen kişiler olduklarını görürsünüz. Doğumla gelen sınırlarının ötesine geçmek isterler ki bu sosyo-ekonomik veya fiziksel sınırlar olabilir. İyi bir üniversiteye gitmek, daha iyi bir mahallede yaşamak, kariyerinde zirveye sıçramak gibi keskin hedefleri vardır Hilal Fazzında doğanların.

moon-young-waxing-crescent-18-2018-Aimilianos-Gkekas-Meteora-Greece-cp

Ay’ın fazları ile ilgili ilk referans kaynaklarından biri olan üstad Dane Rudhyar, Hilal fazzında doğanların kendini idare etme kararlılığında olan, aktif bir inanca sahip ve yeni hedeflerin önünü açmak için istekli insanlar olduklarını söyler. Olumsuz anlamda hayal kırıklığı ve birçok olasılığa karşı bir mücadele görüldüğünü de ekler. Sanırım buna sebep; inandıkları ve istediklerin şeyin olmasına çok fazla odaklanmalarından kaynaklanıyor.

Astrolog Dana Gerthard’a göre ise Hilal fazzında doğanlar politika, yargı, sağlık ve eğitim kurumlarında çalıştıklarında sosyal değişimlerin olması için ellerinden geleni yaparlar. İçgüdüsel reformist olmalarıyla birlikte varolan sistemler içerisinde de rahatça işlev görebildiklerini ekliyor. Yani onların varolan sistemlere karşı gelen isyancılar olmaktan çok sistemin içinden geçtiklerini, promosyon alıp kariyer basamaklarını tırmandıktan sonra radikal değişimler yaptığını anlatıyor. Aslında bir şeyi yakıp yıkmadan yenileme yetenekleri olduğunu söylemek mümkün.

Ay Fazzı diyoruz ama aslında bu hikayenin içindeki diğer kahramanı da unutmamak gerek, Ay’ın Güneş ile olan dansından doğar bütün fazlar. Hilal fazzında ise Ay ile Güneş arasında 45 derecelik bir açı oluşur. Astrolojik terminolojide bu açıya semi-square diyoruz; minor açılardan biridir. Minor demek, belki açının çok da etkili olmadığı anlamında tınlayabilir; ancak küçük adımların da büyük etkiler yarattığını hatırlamak gerekir. Dana Gerdalth’a göre Hilal fazzında birçok şey mümkün olabilirken çok az şey yerine sabitlenmiş durur. Burası ilham ve niyetlerin alanıdır, yani hilal fazzında potansiyel tohumları artık ekebiliriz. Ancak bu süreçte eğer birşeyler yolunda gitmiyorsa, hedeflediğimiz şey başlamakta inat ediyorsa niyetlerimizi kontrol etmek ve beklentilerimizin gerçeklikte karşılığını ölçmek için bir geri dönüşüm olarak görebiliriz bu 2,5 -3 günlük süreci. Çünkü niyetlerimizi gerçekleştirmek için kendimizi ve niyetimizin kendisini net bir şekilde görmeye ihtiyaç duyarız. Hilal fazzı bu ihtiyacın giderilmesi için uygun bir zaman dilimidir. YeniAy’da evrene gönderdiğimiz o niyet daha henüz toprağa düşmeden üzerinde biraz daha çalışmamız için zaman vardır. Aslında bu 45’lik açının getirdikleri 28,5 günlük döngüde karşımıza çıkacak zorlukların bir provası niteliğindedir. Ay’ın ilk dördün ve büyüyen ay fazları daha fazla direnç ve aksiyon barındırır, artık niyetin gerçeklikte ortaya çıkması için mücadele etme zamanıdır bu fazlar. Hilal Fazzı ise niyetin gerçekliğe dönüşme sürecinde yaratmak, ortaya çıkarmak istediğimizi zihnimizde mükemmelleştirmek için ideal bir zamandır. Mesela severek çalışacağım bir iş hakkında niyet ettiysem YeniAy fazzında,  Hilal Fazzında bu niyeti daha da detaylandırabilirim. Evet, severek çalışacağım bir iş ama aynı zamanda kendime zaman da ayırabileceğim bir iş veya daha sık tatil olasılığı olan bir iş veya daha eğlenceli iş ortamı olan bir iş gibi….. detaylarla niyetimizi belirginleştirip güçlendirebiliriz.

Kısacası YeniAy fazzı psişemizde yatanları keşfedip, niyetlerimizi dile getireceğimiz bir zaman ise arkasından gelen Hilal Fazzı da bu niyetleri belirginleştireceğimiz, adeta bir heykeltraş gibi taştan ne çıkarmak istediğimizi daha da netleştirebileceğimiz bir zaman dilimi… Ha tabii, o ince ve zarif görüntüsüyle büyüleyeci güzelliğini de unutmamak gerekir…

Şükran ve Sevgiyle,

Eda Ocak Zakaria, ASA

 

  • Doğum anınızdaki Ay fazzını ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, size özel hazırlanan AyKonuşursa Rehber Kitapçığı‘nı sipariş edebilirsiniz.

 

 

Yorum Yap

E-Postanız güvende. Gerekli alanları doldurunuz*