Bugün Salvador Dali’nin doğum günü. Ressamların haritalarını incelemeyi seviyorum. Özellikle de Salvador Dali gibi gerçekliği eğip bükerek algılarımızla oynayanların doğum haritalarını incelemek ayrıca zevkli.

astro_2atw_salvador_dali.39293.9738

 

Dali de fiziksel realiteyle meselesi olan diğer sanatçılar, düşünürler gibi Boğa burcu. Ama gelin, önce yükselen ile haritasını okumaya başlayalım. Öncü bir burç olan Yengeç yükseliyor. Akslarda öncü burçların yer alması onun ilgili olduğu alanlarda, hayat içerisinde harekete geçen, ilk adımı atan biri olduğunu gösteriyor ki zaten sürrealizm akımının önde gelen isimlerinden. Yükselen yöneticisi Ay koç burcunda ve MC ile kavuşuyor. Bu klasik astroloji açısından olumlu bir görünüm kişinin yükseleceğine işaret. Kariyerinde duygusal tarafını ön plana çıkarıyor. Ay da öncü bir burç olan Koç’ta, fevri bir şekilde duygularını ifade ediyor. MC – Ay Koç kavuşumu, toplum önünde öncü kişiliğiyle ani, atak tavırlarıyla tanınacağını gösteriyor. Ay aynı zamanda balıktaki GAD ile kavuşumda, bu klasik astrolojide iyiye yorulmaz, özellikle kadınlardan gelen kayıplara işaret eder. Anneyle ilgili sıkıntıları da gösterir. Ruhun evrimi açısından ise onun yine sanatla, rüyalarla, yaratıcılıkla bağdaştırılan Balık burcu enerjisinden geldiğini görüyoruz. Geçmiş yaşamlarında Balık enerjisini yoğun kullanmış. Dolayısıyla kariyerinde bu tanıdık enerjiyi kullanmaya devam etmiş. Ay aslında haritasında oldukça önemli bir konumda, sadece MC’de olması açısından değil, aynı zamanda Uranüs – Neptün ve Ay arasında bir T-kare var ve Ay bu açının apexinde, yani zirvesinde yer alıyor. Uranüs ve Neptün arasındaki gerilim Ay üzerinden açığa çıkıyor. Aslında ASC yöneticisi olarak Ay, Dali’nin kendisini temsil ediyor. Neptün’den ve Uranüs’ten gelen kare açılar; zaten tam da Dali değil mi? İlham, yaratıcılık, hayal dünyası ( Neptün) – sıradışı, şaşırtıcı, asi ve dahi ( Uranüs)

dali_cover

Böyle ünlü haritalarına bakmadan önce her zaman kendime sorarım. Böyle bir kişinin haritasında en baskın enerji, gösterge ne olabilir? Dali için kuşkusuz Uranüs geçti aklımdan. Sadece sanatıyla değil yaşam tarzıyla da sıradışı ve şaşırtan birisi. Haritasında ilk bakışta Uranüs en baskın gibi görünmüyor fakat biraz inceleyince T-Kare’de yer aldığını ve çanak tipi haritanın en son gezegeni olduğu için en vurgulu gezegen olduğunu görüyorsunuz.  Bu Uranüsyen enerjiyi ise Dali, MC’deki Ay’ı üzerinden dışarıya yansıtıyor. Aslında insanları şaşırtmaktan, gözler önünde olmaktan, ilgi çekmekten zevk alıyor. T-kare’nin diğer ucundaki Neptün, resimlerindeki o rüyamsı etkiyi de anlatıyor. Herşey bilinçaltından duyguları aracılığıyla resimlerine aksıyor.

Kendisi insan bedenini, boşlukları, cisimleri, hatta biçimleri en aşırı ölçüde çarpıtmanın yollarını da biliyor, bu çarpıtmalarla biz de şaşkınlık ve tedirginlik yaratıyordu. Bu çarpıtmalar sonunda kayalar ete dönüşüyor, saatler eriyor, boşluklar katılaşıyor, böylece izleyicide belli bir mide bulantısı, baş dönmesi ve yön yitirme gibi tepkiler ortaya çıkıyordu.”Lynton

Doğum haritasında Boğa stelyumu olan biri için insan bedeni, cisimler ve biçimlerle oynamak karşı konulmaz bir dürtü olsa gerek hele bir de deha bir sanatçıysan. Maddi alem keşfedilmesi, içinden geçilmesi gereken bir oyun alanı gibi adeta. Ayrıca bu kadar yoğun Boğa enerjisi Dali’nin lükse ve paraya düşkünlüğünü de açıklıyor.

salvador-dali

Kariyer evi olan 10. Evde hem Jüpiter’in hem de Venüs’ün olması doğrudan sanatını anlatıyor. Jüpiter resimlerindeki aşırılığı ve Venüs ise kendi yöneticiliğinde sanattaki başarısını gösteriyor.

Dali eşi Gala ölene kadar onunla birlikteydi, arada başka kadınlar olmasına rağmen Gala hem hayat arkadaşı hem de menajeri olarak onun yanındaydı. Venüs’ün sabit burç Boğa’da olması bu kalıcı partnerliğin astrolojik kanıtı.

Genel olarak en önemli sanat göstergesi Venüs’ün hem 10. Evde hem kendi yöneticiliğinde olması ve malefiklerden zarar görmemesi, Neptün’den aldığı sekstil Dali’nin başarısının altında yatan önemli astrolojik etmenlerden bir diğeri.

Dali daha dünyaya gelmemişken abisi bir mide rahatsızlığından çocuk yaşta ölüyor. Dali 5 yaşına geldiğinde onun mezarlığına götürülüyor ve ailesi kendisine ölen abisinin reenkarnasyonu olduğunu söylüyor. Haritada Merkür kardeşleri ama özellikle de erkek kardeşleri gösterir. Dali’nin haritasında Merkür oldukça zorlayıcı bir konumda. Mars’tan ve Satürn’den zarar görüyor, yanık ve Retro. Merkür ayrıca yine kardeş evi olan 3. Evi ve geçmiş yaşamları anlatan 12. Evi yönetiyor. Oldukça ilginç 🙂

8.Evden gelen Satürn’ün Güneş karesi de, onun otoriteyle olan sıkıntılarına işaret ediyor. Aslında Dali’nin Franco’nun diktatörlüğünü kabulü ve örtük olarak benimsemesi, sürgünde kalan diğer İspanyol sanatçılar ve aydınlar tarafından şiddetle reddedilmiş. Satürn – Güneş karesi ona otorite korkusu verdiği için çareyi boyun eğmek ve kabullenmekte görmüş olabilir. Özellikle de Satürn’ün toplumu anlatan Kova’da olması, baba korkusundan ziyade toplumu yöneten otoriteye karşı korkuyu gösteriyor. Bu açı aynı zamanda kalp yetersizliğinden ölümünü de sembolize ediyor. Güneş kalbi temsil eder ve ölüm evi olan 8. Evdeki Satürn’den partil bir kare var.

salvador-dali-egg

Son olarak ise sabit yıldızlara baktığımda Merkür’ün Capulus sabit yıldızıyla kavuştuğunu görüyorum. Bu yıldız görme duyusuyla bağlantılı, görme problemleri, optik konularla ilgili özellikler katabiliyor kişilerin hayatına. Dali hayatının son yıllarına doğru sanatında optik yanılgılar yaratan aletler kullanarak objelerin şekil ve görüntülerini bozmuş. Tabii bütün sanat yaşamı boyunca görme duyumuzla bağlantılı yarattığı algı kırılmaları zaten başlı başına bir Capulus etkisi 🙂

Dali gibi bir sanatçı dehanın haritası içerisinde kaybolup sayfalarca yazabilirim ama sizin okumaya iştahınız kalmaz kanımca, bu sebeple iyi ki doğmuş Dali diyerek yazımı bitiriyorum 🙂

 

Sevgiyle,

Eda Ocak Zakaria, ASA

 

Kaynaklar :
Modern Sanatın Öyküsü, Norbert Lynton

 

Yorum Yap

E-Postanız güvende. Gerekli alanları doldurunuz*