Jüpiter Oğlak Öğretmenleri

 

Jüpiter’in Oğlak burcunda olduğu yıllar :  1 Mayıs– 9 Haziran 1960, 25 Ekim – 15 Mart 1960, 6 Şubat – 24 Temmuz 1972, 25 Eylül 1972 – 23 Şubat 1973, 19 Ocak 1984 – 6 Şubat 1985, 3 Ocak 1996 – 21 Ocak 1997, 3 Aralık 2019 – 19 Aralık Oğlak 2020

 

Üniversitenin son senesi. Okul bittikten sonra neler yapacağız telaşının içimize düştüğü zamanlar. Ben hala tamamlanmış hissetmiyorum. Berbat bir öğrenci olsam da okumaya, öğrenmeye devam etmek istiyorum. Koca sınıfta bir grup insanız Oğuz Atay, Tanpınar, Leyla Erbil’i bir zorunluluk duymadan, puan kaygısı olmadan zevkle okuyan. Ben yine de hocadan dolayı pek derslere adapte olamıyorum ancak yüksek lisans yapmak istiyorum. Arkadaşlar Modern Türk Edebiyatı üzerine yüksek lisans yapmak istiyorsak hocayla bir çalışma grubu oluşturmaktan bahsediyor. Tabii ki katılmak istiyorum ama aynı hocayla devam etmek ne kadar doğru emin değilim. Bir şekilde arkadaşlar ikna ediyor. Başlangıçta Arap alfabesiyle yazılmış eski metinleri okuyacağız. Osmanlıca’dan yıllarca üst üste kalmış biri olarak bu kısımdan korkuyorum. Bir şey zorunluluk olduğunda kafam almakta, bilgiyi işlemekte diretir her zaman, mesela şimdi zevkle Osmanlıca öğrenirim aslında. Zorunluluk değil ya!.

İlk hafta herkes sırayla hocanın odasına girip okumasını yapıyor. Buz gibi, soğuk ve mesafeli bir kadın. İnsana yukarıdan bakan o kibirli tavrına tahammül etmek için çaba harcamak gerekiyor. Sıra bana geliyor. Mimar Sinan Üniversitesinin, Beşiktaş’tan Fındıklı’ya, eski bir şeker fabrikasına taşınan Fen – Edebiyat  fakültesinin daracık, karanlık odalarından birindeyiz. Yine o üsten bakan tavrıyla “Geç, Eda.” diyor. Metin zor değil aslında ama bir yerde takılıyorum. Gözlüklerinin üstünden sert sert bakıyor. Arapça kökenli bir kelime ve ne olduğuna dair hiçbir fikrim yok. Harekesiz. Garip gurup sesler çıkarıyorum. Olmuyor. Tabii ki bu muazzam fırsatı kaçırmıyor. Böyle bir çalışmada olmayı hakketmediğimi ima eden cümleleri suratıma fırlatıp gönderiyor beni.

Jüpiter Oğlak burcundayken doğmuşum ben. Jüpiter, büyük öğretmen. Yüksek bilginin elçisi. Hakikat taşıyıcısı. Guru. Usta.

Öğretmen.

Oğlak burcunda olunca öğretmenler geleneksel anlayışın bir sembolü oluyor. Hayatım boyunca soğuk, mesafeli, sert, yanında olmaktan huzursuz olduğum öğretmenlerim oldu. Tabii ki arada istisnalar vardı. Ancak geriye dönüp baktığımda hatırladıklarım, hafızamda yer etmişler buz gibi bakışlarıyla yaşam enerjimi düşürenler.

 

Jüpiter Oğlak Burcunda

 

Odadan içimdeki ergen öfkeden köpürmüş halde çıkıyorum. Arkadaşlar kantinde bekliyorlar. Bitti diyorum. Bir daha da yüzüne bakmam bu kadının. Bu çalışma benim için burada bitti. Hatta yüksek lisans falan da yapmam. Edebiyattan soğudum resmen!

O gün Jüpiter Oğlak enerjisinin bedenlenmiş hali olan o hocam sayesinde edebiyat yüksek lisansı yapmaktan tamamen vazgeçiyorum.

Yetersizlik hissim tetiklenmiş.

Öfkeli, yenilgiye uğramış ve çaresiz hissediyorum.

Evrimsel yolcuğum bilgi toplamaya, öğrenmeye yönelik. Öğrenmezsem, okumaya, araştırmaya devam etmezsem çatlarım. Şaka değil. Gerçekten çatlarım. Hayattaki en büyük motivasyonum öğrenmek. Jüpiter Oğlak olunca da öğrenmenin yolu geleneksel yolları takip ederek oluyor, yani akademi, okullar.

Pes etmiyorum. Şimdi nasıl karar verdiğimi hatırlamıyorum ama Sanat Tarihi öğrenmek istiyorum. Araştırıyorum. Edebiyattan geçiş yapabiliyorum. O hocanın verdiği öfke ve yetersizlik hissi adeta yakıtım oluyor. Aynı üniversitede elli kişi arasından seçilen 3 kişiden biri oluyorum Sanat Tarihi yüksek lisansı sınavlarını geçen.

Kendime güvenim artıyor. Bir mucizeyi gerçekleştirmiş oluyorum. Sıfır Sanat Tarihi bilgisinden yüksek lisans yapacak seviyeye 1 yıl içerisinde geçiyorum. Jüpiter Oğlak, sıkı bir öğrenci yapıyor beni. Oğlak’ın sıkı çalışma, disiplin, azim ve hedef odaklı olma fonksiyonları ancak karşıma Jüpiter Oğlak tarzında bir öğretmen çıkınca aktive oluyor. Öbür türlü derslerde hayallere dalan bir öğrenciyim. Burası işin Neptün kısmı. Ama şimdi değil başka bir yazıda anlatırım.

Aradan tam 12 yıl geçiyor. Bir Jüpiter döngüsünün sonuna gelip bir yenisine de adım atıyorum bu günlerde. Gökyüzündeki Jüpiter, doğum haritamdaki Jüpiter’le kavuştu. Üstüne 4 derece Oğlak burcundaki Güneş Tutulması da haritamdaki Jüpiter’imle kavuştu. Güçlü bir aktivasyon gerçekleşti. Tutulma sabahı erkenden yollara düşüyorum. Kocaeli’nden Kuzguncuk’a doğru bir yolculuk. Bu defa bir Ayurveda uzmanından seans alacağım. Hava tam da Oğlaklık; yağmurlu ve kasvetli. Neyse ki Kuzguncuk bir başka güzel. Kendisinden danışmanlık alacağım kadın, hem yoga eğitmeni hem de Ayurveda uzmanı. Evinde ağırlıyor beni. Daha kapıdan içeri girer girmez hissediyorum o buz gibi Jüpiter Oğlak enerjisini. Böyle mesafeli durumlarda farketmeden yaptığım gibi çenem düşüyor. Havadan sudan saçmalıyorum. Yeter ki o mesafe azalsın, o soğukluk erisin. Yükselen ve Ay, Aslan burcunda benim. İstiyorum ki herşey yansın, sıcacık olsun ilişkimiz. Nafile, o gayet ciddi tavrıyla başlıyor bana sorular sormaya; yeme düzenimden, kakamın rengine kadar. Aşırı ciddi bir şekilde kakamın renginden ve kıvamından konuşurken ahh Jüpiter Oğlak diyorum, kurtulamayacak mıyım senden 🙂

3 günlük yeme listemi görünce o aynı bakışı fırlatıyor. Aşırı vata bir insan olarak ne kadar ters bir yeme düzenine sahip olduğumu o tanıdık soğuk ve hafif kibirli tavırla söylüyor. Aslında bu defa kibirden ziyade bir “what the fuck” efekti var söylediklerinde.

Yeme içme düzenimi tamamen değiştirecek ritüeller, besinler listesi veriyor.

Yine neşem kaçmış bir şekilde çıkıyorum oradan.

Jüpiter’im Placidius ev sisteminde 6. Evime denk geliyor. 6. Ev ise sağlık, günlük rutin ve düzenle, sıkı çalışmayla bağlantılı bir ev. İşte bu diyorum;  Jüpiter’imle kavuşan Güneş Tutulması daha ilk günden etkisini gösteriyor.

Yine 13 yıl önce olduğu gibi kendimi yetersiz hissediyorum. Tabii ki bu sefer o kadar derin değil. Öfke de yok. Aslında en büyük fark, bu defa karşıma Jüpiter Oğlak olarak çıkan bu öğretmene saygı duyuyorum. İşinin ehli.

İşte bu çok önemli Jüpiter Oğlak’ta iken doğanlar için. Öğretmenin bilgisi ve deneyimi zayıfsa anında farkederiz ve o an o kişi öğretmen olmaktan çıkar gözümüzde.

Bahsettiğim kibir bende de var, bizde de var. Öyle kolay kolay öğretmen bellemeyiz herkesi. Kolay kolay kabul etmeyiz karşımızdakinin otoritesini. İki üç yıl bir şeyin eğitimini alıp da hoca diye karşıma çıkan birine ben de bakarım yukarıdan yukarıdan. Bilginin test edilmiş, sindirilmiş olması ve verilirken de ciddi olunması gerekir.

Elimde 3 sayfalık Ayurveda listemle çok derinden hissediyorum bu başlayan yeni 12 yıllık döngümü.

Sabahları aç karnına içilen kahve olmazsa olmaz diyen aşırı vata insanı ben, bugün güne 750ml ılık su içerek ve 20 dakika kendimi susam yağı ile mıncıklayarak başladım.

Ancak bir Oğlak Jüpiter insanı bana bunu yaptırabilirdi. Sert öğreniyorum.

Hocam Aleksandar Imsiragic’in de dediği gibi doğum haritamızdaki her gezegen hayatımızdaki bir insanı sembolize eder. Karşımıza çıkan herkes doğum haritamızdaki bir gezegendir aslında.

Önümüzdeki 1 yıl boyunca Jüpiter Oğlak burcunda ilerleyecek. Bu süre içinde bilginin kendisinden ziyade kimin ve nasıl verdiği çok daha önemli hale gelir. Konusunda uzman olduğunu söyleyen herkesten yüksek bir deneyim, bilgelik bekleyeceğimiz bir süreç bu. Kısacası sözünün eri olmanın en önemli kriter olduğu bir yıl var önümüzde. Bir başka açıdan ise 2020 öğrenmekte zorlandığımız daha da doğrusu ayak direttiğimiz her ne varsa kafamıza vura vura öğretecek bir yıl. 2020 yılının kendisini, bahsettiğim Jüpiter Oğlak tarzında bir öğretmen gibi düşünebilirsiniz. O halde büyümenize engel olan her ne varsa üstesinden gelmek için azim, kararlılık, ciddiyet ve sorumluluk bilinci ile harekete geçin derim. Oğlak’ın şakası yok 🙂

Kolay gele!

 

Not : Bahsettiğim üniversite hocasının Oğlak Jüpiter enerjisinin gölge tarafından beklenecek bir yöne ilerlediğini duydum sonradan. Güç ve otorite sevdasından usulsüz işler başkanı olmuş kendisi. (içimdeki yargıcı Jüpiter Oğlak, hemen Tanpınar okuyan biri nasıl yapar bu işleri demeden de edemiyor.)

Sevgiyle,

Eda

4 Yorumlar

 • Yeliz Yayınlandı Ocak 4, 2020 10:22 pm

  ne kadar guzel anlatmissin cok daha rahat anladim bir cok seyi! ellerine saglik <3

  • Eda Ocak Yayınlandı Ocak 6, 2020 9:51 am

   Teşekkürler Yeliz 🙂 Ne Oğlak konuştuk ama, 2 yıl olacak neredeyse!

 • Sibel Arıkuşu Yayınlandı Ocak 14, 2020 12:13 pm

  Yazınızı okuyunca anlıyorum, Sevgili Eda. Çalıştığım işiyerindeki neden? niye böyleler? diye sorguladım insanların aslında benim jüpiter imin ve güneş burcumun oglak burcunda olmasından kaynaklandığını anladım. Ögretmenim ve ögretmen olmak için hala kendimi yenilemeye çalışmam ve “Siz başkasınız” diye bana sarılan insanara ve size teşekkür ediyorum.

  • Eda Ocak Yayınlandı Ocak 14, 2020 1:46 pm

   Nasıl sevindim anlatamam, yazılarımı tam da böyle bir etki yaratması niyetiyle paylaşıyorum 🙂 Teşekkürler!

Yorum Yap

E-Postanız güvende. Gerekli alanları doldurunuz*