Kadınlar Şifadır Kitabı Doğdu

Kadınlar Şifadır kitabının ilk tohumu 10 yıl önce Ay düğümleri Yengeç – Oğlak aksındayken atıldı. İlk tohumu atıldıktan sonra yine gökyüzünde bir Yengeç-Oğlak aksı hakimken kendini yazdırmaya başladı 2020 yılında.

Kadim astrologların ejderhanın başı ve kuyruğu diye tarif ettikleri Ay Düğümleri kolektif olarak dengelenmesi gerekeni anlatır.  2019 ve 2020 yıllarında gökyüzünün mesajı dişil prensipleri kucaklamamız üzerineydi. Oğlak sembolizması hedeflerle, sadece rasyonel olmakla, bir komutan edasıyla yaşamda yol almakla ilgiliyken Yengeç, sürecin içinde, duyguları da kapsayarak, kendine ve tüm varlıklara bakım vermek, şefkatle sarmalamakla ilgili. Kitabın yazıldığı ve de çizildiği yıl kolektif olarak denge; kadınla ifade bulan niteliklerde kendini buluyordu. Yuvaya dönmek, kendi içine dönmek, duygularını sahiplenmek, yaşamdan beslenmek ve yaşamı beslemek kitabın ruhuna da işledi böylelikle. Kozmik zamanlama!

Kitabın doğum yılı ise daha önce gökyüzünde yüzyıllarca görülmemiş bir hizalanmadan sonra oldu. Yazarı Filiz Telek, çizeri Derya Albayrak güçlü Kova enerjisine sahip iki kadın. Bu sebepten tam da Satürn ve Jüpiter’in 21 Aralık’taki Kova kavuşumundan hemen sonra bu kitabın doğmuş olması şaşırtıcı da değil aslında. Belli ki kitabın kendine has bir sesi var ve anlattıkları kadınların kendi özgür doğalarına ışık tutuyor. 

Kitabın doğum haritasında bir kadın kitabının doğum anında tam da bu olmalıydı diyebileceğim çok güçlü bir gösterge mevcut. Ay, Yengeç burcunda ve haritanın tepe noktasında. Ay bu güçlü konumu ile kitabın bir dua gibi olan ismini kulağımıza fısıldıyor adeta: Kadınlar Şifadır.

Bir Yengeç dolunayında doğan Kadınlar Şifadır kitabı bir yanıyla da Oğlak enerjisi taşıyor. Haritanın kökleri anlatan evi çok güçlü; atalardan, ananelerden, gelenekten mesajlar getiriyorum size diyor. Unutulmuş olanı gün yüzüne çıkarıyor. Dişil tarafını ardında bırakarak hayata tutunmak zorunda kalan kadına tekrar o Yengeç doğasını anlatıyor; süreci yaşayan, duygularına alan açan, kendine bakım veren olmayı hatırlatıyor. 

Güneş, Merkür, Pluto Oğlak’ta ve Satürn, Jüpiter Kova’da ard arda sıralanmışken doğan kitap, bir geçiş dönemi kitabıyım der gibi. Bu eşikten geçerken, geçmişin derisinden sıyrılıp özgürleşmeye doğru adım atan bizlere yarenlik edecek. 

Yükselen burcu Terazi, yani kitap Venüs’ün koruması altında. Venüs haritanın 3. Evinde, Yay burcunda ve Güney Ay düğümü ile kavuşumda. Bir kitabın koruyucusunun tam da böyle bir yere konması astroloji bilenleri gülümsetir eminim. Venüs’ün Güney Ay Düğümü ile bu kavuşumu kitabın bütün seyyah, filozof, mistik ve öğretmen kadınların ruhunu taşıdığını gösteriyor. Kitaptan öğreneceklerimiz yazarın kendisinden de öte bir yere uzanıyor; kadim bilgi kitaptan bize akıyor. 

İkizlerdeki Kuzey Ay düğümü de haritanın 9. Evinde ve kadim bilginin herkese ulaşacağını işaret ediyor. Kitabın sunduğu bilgelik her bir kadını kucaklıyor, çeşitliliği onurlandırıyor. Keza kitap özünde tek bir kadının kaleminden çıkmış değil, içerisinde bir çok kadının hikayesini, deneyimlerini ve bilgeliğini buluyorsunuz. Çok sesli ve de gür sesli bir kitap Kadınlar Şifadır.

Yükselen burcun ahengin, estetik olanın burcu Terazi olması, onun görsel şölenine de selam çakıyor. Derya’nın çizimleri, renkleri kitabı aynı zamanda bir masal dünyasına dönüştürüyor. Kapağındaki görselle seni muazzam bir maceraya çıkaracağım diyen bir davet var ve bu Terazi yükselen enerjisini bize ulaştırıyor.  

Kitabın doğumu öyle bir ana gelmiş ki gökyüzünün dört büyük Tanrıçası, dört elementin kapısını tutuyor. Pallas Athena Kova burcunda, hava elementinin kapısını tutuyor. Athena, özünde zaten kadınların zekasına ve bilgeliğine dair oldukça güçlü bir arketip iken, Kova burcunda kadınlara sesleniyor : sen bilim kadınısın, mucitsin, dehasın. Jüpiter ve Satürn ile hizalanan Pallas Athena kitabın doğum anında çok baskın bir enerjisi var. Adeta geleceğin inşasında bu sefer dişi bilgeliği göz ardı edemezsiniz diyor. 

Tanrıça Ceres Balık burcunda ve Neptün’le hizalanmış; su elementinin kapısını tutuyor. Kadının besleyen, büyüten doğasına işaret eden asteroid Ceres, Balık burcunda dünyanın acılarıyla yıkanmış, içinde dolup taşan şefkatin gücü ile orada duruyor. Renk, ırk, dil, din ayırt etmeden her şeyi kapsayan, kalbinde herkesin acısına yer açan kadın doğasının uyanışına dair güçlü bir vurgu bu. 

Tanrıça Vesta, Başak burcunda ve toprak elementinin kapısını tutuyor. Vesta; geleceğin yaşlı koruyucusu, dünyaya enerjilere bir biçim veren eski törenleri ve ayinleri korur ve kuşaktan kuşağa devreder. Kadının güçlü bir adanmışlıkla aydınlanmasına giden yola ışık tutar. Kadınlar Şifadır kitabının doğum anında asteroid Vesta, tanrıça, Başak burcunda ve Neptün ile etkileşimde. Ve Vesta kadına sesleniyor; sen aydınlanmış kişisin, sen spiritüel lidersin, sen ruha şifa verensin, sen kutsala hizmet edensin…

Juno; kadının eş, sevgili, aşık rollerine ışık tutan tanrıça. Yay burcunda ateş elementinin kapısını tutuyor. Kadına sistem tarafından biçilmiş ideal eş tipine inat, Yay’da kadının maceracı, meraklı ve gezgin ruhuyla da bir eş, aşık, sevgili olabileceğini gösteriyor. Kadınlar Şifadır kitabının kadınlara otantik doğalarına sadık kalarak da var olabileceklerinin mesajını verdiğini gösteriyor. 

Kitap, dört elementle, dört Tanrıça üzerinden tılsımlanmış gibi adeta.

Okuyanın, kitabın görsel dünyasında aşka gelenin, yazanın ve çizenin, tüm kadınların ve de erkeklerin en yüksek hayrına olsun.

 

Sevgiyle

Eda

Yorum Yap

E-Postanız güvende. Gerekli alanları doldurunuz*