taylor-durrer-114005.jpg

Terazi – Koç ekseninde gerçekleşen bu dolunay, hayatlarımızdaki  ben – biz eksenini çalıştırıyor. Koç burcuna özgü temalar olan agresyon, öfke, şiddet, tepki gibi maskülen enerjinin gölge yönlerini bireysel ve kolektif tarihimizde gözden geçirmemiz için bir çağrı. İlişkilerimizde ben – biz dengesini kurarken bu Koç enerjisinin hangi yönlerini açığa çıkartıyoruz? Öfkemizle ilişkimiz nasıl? İlişki içerisinde ortaya çıkan etkilere nasıl tepkiler veriyoruz? Bu sorulara bu dolunay enerjisi ile cevaplar bulabiliriz.

Bu dolunaya terazi burcundaki Merkür eşlik ediyor. Ben  – Biz ekseninde iletişim ön planda. İletişimde derin dinleme, kalpten dinlemenin önemine dair bir vurgu var. Sürekli “ben” vurgusunun yoğun olduğu diyaloglar ile “biz” vurgusunun yoğun olduğu diyaloglara dair bir inceleme yapmamız için doğru bir zaman. İletişimde yoğun bir şekilde kendinden, ben’den bahsetmenin ve “ben”i öne çıkarmanın iletişime verdiği zarar ile sürekli “biz”i kullanarak genelleştirmenin verdiği zararı görebilmemiz önemli. Ne kadar “ben” ne kadar “biz” olabiliyoruz, sağlık bir iletişimde dengeyi nasıl sağlayabiliyoruz? Bu sorular hayatımıza giren deneyimler vasıtasıyla gündemimize girebilir. Dolunay 12 derecede gerçekleşiyor, bu derece sırların dolunay ışığına dayanamayıp çözüleceğini, ortada saklanacak birşeyler kalmayacağını gösteriyor. İletişimde şeffaflık almamız gereken dolunay derslerinden biri.

Evrensel kadın ile evrensel erkek figürü olan Venüs ile Mars üretimin, hizmetin burcu Başak’ta kavuşuyorlar. Satürn ile aralarında sert bir açı var. Yine ilişkilerimizde zorlayıcı enerjilerle demleniyoruz. Otoritenin, sınırların ilişkimizdeki yerine dair olaylar, durumlar ve kişilerle karşılaşabiliriz. Detaylar oldukça önemli, bütüne bakarak göremediğimiz neler var? İlişkilerimizde hizmet etmenin, vermenin sınırı nedir? Karşımızdakine hizmet ederken hangi kodlar bilinçaltımızdan işliyor?

Pluto da bu dolunayda sahnede ve sert bir açıyla desteğini esirgemiyor. İletişimde dönüşmemiz için zorluyor. Krizlerle ama özellikle de iletişim alanında yaşayacağımız krizlerle büyümeye hazır mıyız?

Bu dolunayda gündemimize giren konularla geçtiğimiz hafta katıldığım #kadınlarşifadır çemberinde karşılaşmış olmam, eşzamanlılığın güzelliklerinden olsa gerek 🙂 Derin dinlemeye dair edindiğim bu deneyimler, iletişimde şeffaflığın ilişkilerimizde nasıl da mucizeler yarattığını gösterdi.

Sevgiyle,

ASA, Eda Ocak Zakaria

Yorum Yap

E-Postanız güvende. Gerekli alanları doldurunuz*