20 Mart Salı günü Güneş Koç burcuna girerek Bahar Ekinoksunu başlatacak ve aslında çok eski zamanlardan beri kutlanan yeni yıla da girmiş olacağız. Astrolojik olarak da 0 derece Koç burcundaki ekinoks yılın en önemli zamanıdır. Güneş Zodyak çemberinde bütün burçları tek tek ziyaret eder ve Balık’tan geçip tekrar eden bu sonsuz döngüyle Koç burcuna giriş yapar.  Mezopatamya’da da Nevruz adı altında kutlanan bu günde yeni bir döngü ve baharın gelişi, toprak ananın canlanışı onurlandırılır yüzyıllardır.

indir (1).jpg

Nevruz sadece yeniyle bağlantılı değil aynı zamanda bitiş ve sonlanmalarla da bağlantılı. İran’da yeni yılın başlangıcı olarak kutlanan Bahar ekinoksu bitiş ve yeniden doğumla ilişkilendirilmiş. Kışın elini ayağını çekmeye başladığı ve doğanın bu vesileyle canlanıp hayat bulması gerçekten de kutlanmaya değer. Astroloji öğrendiğimden beri böyle doğal döngüler çok daha önemli ve anlamlı olmaya başladı benim için. Her ne kadar 31 Aralık – 1 Ocak tarihinde yapılan kutlamaların kolektif bilinçte bir anlamı olsa da doğada pek de karşılığını bulmadığı bir gerçek.

Bahar ekinoksu Güneş’in yıllık hızına bağlı olarak bazen 20 Mart’a bazen de 21 Mart’a denk gelebiliyor, yani sabit bir gün yok. Yılın bu zamanlarında doğanın şenliğine katılmamak mümkün değil. Yeni olanı karşılamak, içten bir merhaba ile kutsamak için yarın Toprak Ana bizi evine davet ediyor. Çalışıyor bile olsanız beyaza bürünmüş, filizlenmiş bir ağaç veya çiçek gördüğünüzde kendinize o anın güzelliğini armağan edip birkaç dakikalığına da olsa tadını çıkarabilirsiniz.

SFPage

Gelelim Astrolojiye, 0 derece Koç Ingres haritası 3 aylık bir zaman dilimine dair bilgiler verir ve bu haritayı yorumlayarak yeni yıla nasıl bir giriş yapacağımızı öngörebiliriz. Haritada gökyüzünün kraliçesi Ay oldukça güçlü bir konumda. Boğa burcunda yüceliyor ve aynı zamanda Mars ve Satürn tarafından da destekleniyor. Yani duygu dünyamızda bir istikrar görülüyor, duygularımızı ifade etmekte daha cesur olabiliriz. Kadınların dişil enerjilerini daha dengeli kullanacağı ve kendilerini de bir kadın olarak daha büyük bir özgüvenle ifade edeceklerini söylemek de mümkün. Ayrıca kadınların erkekler tarafından desteklendiği bir zaman dilimi.

Bu 3 aylık süreçte konfor alanımız daha önemli hale gelebilir, bize zevk veren, bedenimizi ödüllendiren aktivitelere çekilebiliriz ki zaten baharın tatlı sarhoşluğu da bunu kamçılar gibime geliyor 🙂

Mevsimsel yeni yıla Güneş – Kiron kavuşumuyla giriyoruz, yani özellikle de benliğimizle, kimliğimizle bağlantılı yaralarımızın daha belirgin olacağını söyleyebilirim. Güneş’in Mars ile olan sert açısı bu kimlikle bağlantılı yaraları dışarıya sert ve agresif bir şekilde yansıtma riskini de gösteriyor. Otorite figürleriyle olan çatışmalar belki de kendimizle ilgili, kim olduğumuzla ilgili yaralarımızı daha da kanatabilir. Acı varsa öğrenme de vardır, yara varsa şifa da vardır; bu süreç kimlik krizlerimizi şifalandırmak için kullanılabilir. Kiron’un Nisan 17 Nisan’da Koç burcuna girişiyle bu konu uzun bir süre vurgulanacak zaten. Ingres haritada Kiron ayrıca Jüpiter’le uyumlu bir açı içerisinde, su burçlarında olan bu etkileşim özellikle de iç dünyamıza odaklanarak, daha ruhsal olana yönelerek yaralamıza şifa verebileceğimize işaret ediyor.

Merkür ve Venüs Koç burcunda kavuşum yapıyorlar. İlişkilerimizle, finansal durumumuzla ve zihinsel süreçlerimizle ilgili olarak birşeylerin hızlıca gerçekleşmesini isteyebiliriz. Uranüs de bu ikiliye Koç burcunda eşlik ediyor. Koç burcu ileriye dönüktür ve nostaljiye yer bırakmaz. Ingres harita da adeta “geriye dönüp bakma!” diyor. Koç burcunun yoğunluğuna bir de Oğlak enerjisi eşlik ediyor. Yani ileriye dönük planlarımızı gerçekleştirmek için çabalamalı ve disiplinli olmalıyız. Bu 3 ayda zorluklarla mücadele edecek gücü bulabilmek mümkün. Hırslı ve sabırlı olanlar hedeflerini fiziksel realitede görünür kılabilirler.

indir

Mars, Satürn, Güneş ve Ay enerjilerini rahatça akıttıkları ve güçlü oldukları burçlarda konumlanmış durumdalar. Özellikle Ay’ın bulunduğu derece hakkında İbn-i Arabi evrensel madde (universal substance, prima materia) terimini kullanıyor ki zaten haritanın bütününe bakarak düşüncelerimizi materyalize etmeye dair enerjilerin aktif olduğunu söyleyebilirim. Öncü burçların aktif olduğu bu dönemde baharın taze enerjisi yaratımlarımıza ilham olabilir.

Yakın tarihlerde gerçekleşecek önemli gökyüzü hareketlerine baktığımda ise 27 derece Koç burcunda birleşen Uranüs ve Venüs dikkatimi çekiyor. Uranüs’ün yoğun titreşimsel enerjisiyle ilişkilerimizde ani gelişmeler açığa çıkabilir. Özellikle de özgürleşme arzusu ve radikal değişimler yapma isteği olarak bunu ilişkilerimizde deneyimleyebiliriz. Ayrıca finans durumumuzla ilgili de ani ve beklenmedik durumlar olabilir. Bu açının etkisini 26 Mart – 31 Mart tarihlerinde yoğun olarak hissedeceğiz.

Nisan ayına ise Mars- Satürn ikilisinin Oğlak burcundaki kavuşumuyla giriş yapıyoruz. Oldukça güçlü etkilere sahip bir enerji bu. Konsantre olmak, sabır ve hedef odaklı ilerlemek bu enerji için anahtar kelimeler. Herşeyde olduğu gibi burada da hem yıkıcı hem de yapıcı olabiliriz. Burada önemli olan Mars’ın hayatta kalmaya yönelik olan içgüdüsel enerjisine kendimizi çok kaptırmamak, yani engellerle karşılaşıldığında bunu hayati bir tehlike gibi görmememiz önemli. Aksi takdirde yolumuza çıkan engellerin uzun vadede bize neleri göstermek istediğini anlamayabiliriz. Oğlak hemen yakıp yıkan bir burç değil tersine stratejik olan ve sabırla hedeflerini işleyen bir burçtur. İleriye dönük olmaya (Koç) çalışırken dengeyi iyi ayarlamamız, olmuyorsa daha farklı açılardan bakmamız gerekebilir.

Son olarak 24 Mart’ta retro hareketine başlayacak olan Merkür’e değinmek istiyorum. Koç burcundaki bu geriye hareket yine Koç burcunda 16 Nisan’da son bulacak. Bu dönemi içsel süreçlerimizi gözden geçirmek için kullanabiliriz. İçeriye dönüp gerçekten neyi isteyip istemediğinizi anlamak için ideal bir zaman. Netleşmek, başkalarının gündemine takılıp takılmadığımız anlamak ve ne hakkında tutkuyla dolup taştığımızı gözlemlemek adına Merkür – Koç retro süreçleri mükkemmeldir.

 

Şükran ve Sevgiyle,

Eda Ocak Zakaria, ASA

Yorum Yap

E-Postanız güvende. Gerekli alanları doldurunuz*