Mars Terazi’de, Pluto İleri : İçsel Savaşçı
Mars, Terazi burcuna giriş yapıyor ve üst oktavı Pluto da düz hareketine başlıyor. Denge, güç ve sınırlar konusu daha yoğun bir şekilde görünür oluyor. Dürtüsel tarafımıza dair de farkındalıklarla dolu bir sürece giriyoruz. 
Ben astrolojiyi arketiplerle anlamayı ve anlatmayı seviyorum. Mars savaşçı arketipi, yani insanlık bilincinde ortaya çıkmış ilk savaşçıya işaret ediyor, o ilk modele. Hepimizin içinde savaşçı arketipi var, orada duruyor. Kimimizde çok aktif, kimimizde ise uzun süredir uyuyor. 
Alan Oken, Mars’ın birincil işlevi alan açmak ve bu alan aracılığı ile kendisini ortaya koymaktır, diyor.  İçimizdeki savaşçının ortaya çıktığı ilk an, kendine alan açmak ve sonra bu alanı korumakla ilgili. Hayatta kalmak, “ben de buradayım ve burada olmaya hakkım var “demek bir başka deyişle.
Terazi burcundayken Mars’ın, kendi alanı, değerleri ve hakları için savaşan enerjisi yerini uzlaşmaya bırakıyor.  Uzlaşma, ödün vermeyi gerektirir. Hayat içerisinde nerede uzlaşıp nerede savaşmamız gerektiğini anlamak ise hassas bir denge gerektiriyor. 
Önümüzdeki 1,5 ay tam da bu noktada kendimizi anlamamız için yardımcı olacak. Bu enerji yaşamlarımızda savaşmamız gerekirken uzlaştığımız alanları görmemiz için bizlere rehberlik ediyor. İçeride uyuyan savaşçının uyanması için gereken neyse o olmaya başlıyor bu süreçte. 
Karşımızdakini kırmamak adına ihmal ettiğimiz ihtiyaçlarımız,
Huzurun bozulmaması için kendimizden ödün verdiğimiz her anın dayanılmaz baskısı,
Olumlu tutum sergilemek adına bastırdığımız öfkemiz 
daha da görünür olabilir. Böylelikle içerideki savaşçıyı hatırlayıp harekete geçebiliriz. 

Josh Pierce

Pluto’nun Oğlak burcunda ileri hareketi de bizleri destekliyor.  Uzunca bir süredir yönetim, güç, para ve sınırlar üzerine ortaya çıkan kolektif karmayla yoğruluyoruz. Bu noktada payımıza düşen de içsel savaşçımızı uzlaşmak adına bastırmamak ve doğru hissettiğimiz şeyi yapmak. 
Nisan ayından beri dönüştürmeye çalıştıklarımızı entegre etme zamanı aslında. Pluto ileri hareketi bütün içsel çalışmalarımızı, değiştirdiklerimizi fiziksel alemde görünür kılmamız için gereken zemini sağlıyor. 
Sınırlarımızın ne kadar ihlal edildiğini, ne kadar sık evet ya da hayır dediğimizi, gücümüzü ve otoritemizi nasıl sergilediğimizi gözlemlediğimiz yoğun bir süreçten geçtik. Şimdi bu gözlemleyip içsel olarak yüzleştiğimiz ve dönüştürdüğümüz her ne varsa onu bir realite olarak gösterme zamanı. 
Belki de sınırlarımızın hep ihlal edildiğini anladık, bu gerçekle yüzleştik ve şimdi ise sınırlarımızı korumak için içsel savaşçımızı harekete geçirme zamanı. 
Özellikle Mars’ın Terazi burcuna geçişiyle Chiron’la arasında zıt bir enerji açığa çıkıyor. Bu enerji içsel savaşçıya dair yaralarımızı daha da görünür kılacak ( 10 ekime kadar) , daha sonra da Mars ile Satürn, Pluto arasında gerilimli bir açı var. O halde Ekim ayını içsel savaşçımızı farketmek, nasıl yaralandığını görmek yani nerede kendimiz için savaşmaktan vazgeçtiğimizi anlamak için kullanabiliriz. 
Ve tabii ki bir de diğer tarafta olup olmadığımızı görmek de gerekebilir. Kendi alanımıza, haklarımıza ve değerlerimize fazlaca tutunduğumuz için sürekli savaş modunda mıyız? 
Aşırı saldırgan veya savunmacı tavırlarımızın altında hangi korkularımızın yattığını görebilmek bu süreçte çok önemli. Uzlaşmak istemedikçe, orta yolda buluşmak istemedikçe kimin hakkını ve sınırlarını ihlal ettiğimizi anlamamız içsel bir devrim yaratabilir.  
.
.
Hayır diyebilme cesaretini göstermek için neye ihtiyacım var?
Kendime alma-verme dengesini koruyabileceğim bir alan açmak için izin verebilir miyim?
Karşımdakini “kırarım, üzerim” korkusuyla sustuğumda, bunun benim ve onun gelişimini sekteye uğrattığını görmem için neler mümkün? 
Kendi haklarımı ve değerlerimi savunmanın, korumanın ve hatta uğruna savaşmanın kendimle olan ilişkime katkısını nasıl görebilirim? 
Uzlaşma sanatını uygularken kendi gerçeğime sırtımı dönmeden nasıl ilerleyebilirim? 
İçsel savaşçımın daha dengeli ve sağlıklı ifadesi nasıl olabilir?
Bu sorular önümüzdeki 1,5 ay boyunca içsel savaşçımızı anlamaya çalışırken yol gösterebilir. 
Eğer doğum haritanızdaki Mars’a dair bilginiz varsa, nasıl bir savaşçı olduğunuzu daha kolay görebilirsiniz. 
Sevgiyle,
Eda

Yorum Yap

E-Postanız güvende. Gerekli alanları doldurunuz*