Merkür Akrep’te Retro : Zihnin Girdapları

“Kendini bil.” yerine “Zihnini bil.” diyebiliriz Merkür Retrolarında, hele bir de Retro Akrep burcunda oluyorsa. Çünkü Merkür retroda yavaşlar. Zihnimizde dönüp duran filmler de bu sebepten ağır çekimde kendini gösterir. Böylelikle gün içinde kanca attığınız düşünceler neler, birden duygu halinizde değişime sebep olan fikirler nereden geliyor anlamak daha doğrusu yakalamak daha kolay hale gelir. Tam da bu sebepten bence Merkür Retroları bir fırsat.

 

Yüzlerce yıl doğudaki bütün ruhsal öğretilerin odaklandığı tek şey –zihin-. Nasıl çalıştığını, bizi nasıl ve ne derecede kontrol ettiğini anladığımızda zaten kendimizi de bilmiş oluyoruz. Huyum, karakterim, yapım, doğam dediğimiz her şey zihnimizin üretimi. Made in mind. Pema Chödrön diyor ki zihin ızdırabımızın da mutluluğumuzun da tek kaynağı. Açık ve net.

Yani istediğin kadar seni mutlu edecek şeyin ellerinde çiçekle gelen sevgili, eş olduğunu düşün. Zihnin Akrep gibiyse, yani mutlu olmamaya ayarlı ise çiçek vermesinin sebebini seni aldattığını düşünerek başkası için mutluluk sebebi olan bir şeyi kendin için ızdıraba çevirebilirsin.

Merkür retro

Akrep gibiyse diyorum, çünkü gerçekten Akrep burcunun gölgesi hayatı ızdıraba çevirebilir. Sinsidir; anlamak için de zaman ve güçlü gözlem gerekir. Akrep burcundaki Retro Merkür de bize gereken bu zamanı sunuyor.

Zihninin manipülatif, paronayak, sabote eden taraflarını görmek hikayende bir alan açabilir. Yaşadıklarından ziyade onları nasıl görüp algıladığının ızdırabının kaynağı olduğunu çok net bir şekilde fark edebilirsin.

Bu 3 haftalık süre içerisinde özellikle şu 3 şey üzerine tefekküre yat derim;

 

 • Yüzmüş yüzmüş kuyruğuna gelmişken bıraktığın işler, projeler ve eylemler var mı? Günlerini, aylarını verdiğin o işin tam meyvesini yiyecekken, tam herkesin övgüsünü ve ilgisini alacakken neden vazgeçtiğini sor kendine. Bunun için kalbinden gelen bir cevabın olacağı gibi zihnin kuytu köşelerinde başarıyı ve övgüyü hakketmediğine dair inançların da olabilir. Belki de kendini sabote ederek her seferinde iyi şeyleri hak etmediğini kendine kanıtlamaya çalışıyorsun.

 

 • Bir iltifat aldığında, birisi sana sevgisini gösterdiğinde ya da bir armağan verildiğinde zihninde neler dönüyor? En çok da buraya bak.

Hadi canım ben mi? Diyor.

Bana bunu veriyor ama kesin karşılığında şunu isteyecek…

Bunun arkasında bir şey var, saklıyor…

Bu sadece bir iltifat, gerçeği yansıtmıyor…

Yalan söylüyor!!!

 

Bu minvalde cümleler, her benzer durumda zihninde dönüp duruyorsa, kendinden ve hayattan şüphe zihnini ele geçirmiş olabilir mi?

 

 • Karşındakine istediğin şeyi yapması için söylediklerine de bir bak derim. Orası Akrep’in zehrinin aktığı yer olabilir. Ona duymak istediklerini söyleyerek kendinden ne kadar uzaklaşıyorsun? İstediğini her halükarda elde etmeyi bir güç olarak gören bir taraf var mı zihninde?

Dürüst olmanın bedelini ağır ödemiş olabilirsin hayatının bir yerinde. O günden bugüne inandığın hikaye hayatta kalmana yardım etmiş olabilir. Ve fakat şimdi hayatta kalma modundan çıkma zamanı gelmiş olabilir.

Zihninin karanlıklarını ışıklandırmak hayatına rengarenk bir gökkuşağı getirebilir.

Merkür Retro eski sevgilinin gelmesi, bilgisayarın çökmesinden çoook daha derin bir yere dokunuyor aslında. Oraya girmeye, zihnini tanımaya hazır mısın?

 

Sevgiyle,

Eda

2 Yorumlar

 • Şeyma Yayınlandı Kasım 2, 2019 3:15 am

  Ne kadar güzel ve hafif bir yorum bu. Kaleminize ve kalbinize sağlık ❤️

  • Eda Ocak Yayınlandı Kasım 7, 2019 2:08 pm

   Çok teşekkür ederim 🙂

Yorum Yap

E-Postanız güvende. Gerekli alanları doldurunuz*