Ben biraz yoruldum. Yazın başından beri Oğlak burcundaki Mars’ın retroya girmesiyle başlayan bu yoğun Oğlak maratonu beni yormaya başladı. İsyan bayraklarını açtım açacağım da kimin umrunda!

Bu Oğlak maratonu dediğim süreç hepimiz için Mars’ın Oğlak burcuna girmesiyle başladı ve Satürn’ün de Oğlak burcuna iyice yerleşmesiyle devam etti. Pluto ise zaten epeydir Oğlak’ta. Bir de Ay düğümleri burç değiştirip Yengeç – Oğlak aksına geçti. Anlayacağınız gökyüzü hep aynı yerden ama farklı şekillerde Oğlak dersini almamız için dönüp duruyor. Şimdi biraz size neden yorulduğumu kendi haritam üzerinden örnekleyeceğim. Böylelikle siz de kendi yaşamlarınızda bu enerjinin nasıl çalıştığını anlayabilesiniz.

 

Astrolojik dilin en temel 3 öğesi burçlar, gezegenler ve evlerdir. Evler yani Zodyak çemberinin her 12 parçası bize “nerede” sorusunu verir. Evlerin mekan enerjisi ile bağlantısı vardır. Mesela 6. Ev, nerede sorusuna “iş ortamında” cevabını verir. Ne ve kim sorusuna ise gezegenler cevap verir. Satürn, patron veya baba olabilir ya da otoriteyi simgeleyen herhangi biri. Nasıl sorusuna ise burçlar cevap verir. Oğlak burcu ciddiyettir, sınırlardır, otoritedir.

Bu formül üzerinden ilerlediğimizde yukarıda bahsettiğim abiler yani Mars (yaz boyunca oğlaktaydı), Satürn, Pluto ve GAD (güney ay düğümü) uzunca bir süredir hepimizin doğum haritasında Oğlak burcunun kestiği evde ilerliyorlar. Özellikle şimdi Satürn, Pluto ve GAD birbirlerine oldukça yakın bir şekilde ve ağır ağır Oğlakta ilerliyorlar. Bu da daha güçlü bir etki yaratıyor.

Benim doğum haritamda Oğlak burcu 6. Evimi kesiyor. 6. Ev evcil hayvanlar, iş ortamı ve koşulları, iş arkadaşlarıyla ilişkiler, ast ve üstler, hastalıklar yani beden ve günlük hayatta karşılaştığımız angarya işler ve rutin ile bağlantılı. Görüldüğü üzere çok da eğlenceli bir alan değil 6. ev ve gezegenler tarafından tetiklendiğinde bu konular da hareketleniyor.

Bu Oğlak enerjisi yazdan beri hayatımın bu alanlarında, özellikle de angarya işler kısmında aktif. Bu alana yani 6. Eve Retro Mars geldiğinde internet şirketimin yaptığı bir hatayı düzeltmekle uğraştım. Her gün telefonda derdimi bir farklı kişiye anlatıyordum. Karşı taraf durumun karışıklığını hemen anlayamadığı için benim uzun uzun izah etmem gerekiyordu. Sorun çözülmediği gibi sabrım da bir hayli sınanıyordu. Mars’ın gölgesi olan öfkeyle dans ediyordum adeta. Birkaç defa telefonda artık bağırmaya başladığımı hatırlıyorum ki bu tarafımla daha önce pek karşılaşmamıştım. Aslında meseleyi Mars- Koç gibi düşünmeden kavgayla, pata küte çözmek yerine, Mars Oğlak ile çözmem gerekiyordu. Yani bir komutan edasıyla, stratejik ve emin adımlarla. Oysa ki ben her gün farklı bir fikir ve duyguyla durumu anlatmaya, çözmeye çalışıyordum ve işe yaramıyordu. Gezegenler kim sorusuna da cevap verir demiştik, Mars gençler özellikle de genç erkekleri temsil eder. İnternet şirketinde görüştüğüm kişiler de çoğunlukla genç erkeklerdi. Sonuç olarak süreç içerisinde kendi öfkem ve ifade ediş şeklimle ilgili o kadar çok şey öğrendim ki  sorun çözüldüğünde bir yaş büyümüş gibi hissettim.

 

Sonra yaz bitti ve yeni güneş dönüşü (solar return) haritamda Satürn 4. Eve yerleşti. Bu ileri seviyede bir öngörü tekniği. Ancak hikayeyi anlamak için önemli çünkü 4.ev; ev, aile ve yuva ile bağlantılı. Yani içinde bulunduğum süreçte; bahsettiğim Oğlak enerjisi en çok da ev konularıyla kendini gösteriyor benim hayatımda. Yazın sonuna doğru eşimle İlimtepe’deki evimize pergole yaptırmak istedik. Birkaç usta ile görüştük ve bize pek de güven vermediler. Bu noktada bir astrolog olarak acaba çok da zorlamasak mı, evde birşeyler yaptırmak için doğru bir zaman değil diye düşünüyordum. Ancak bu imtihanı illa ki alacağım ya,  yan komşumuz tuttu bir usta getirdi. Biz de adamı sevdik, oldukça profesyonel görünüyordu (Satürn)

 

Bir gazla gelip başladılar çalışmaya. Bir kaç gün sonra malzemelerin gelmesi için ara verdiler. Biz bekledik, bekledik, ancak ne gelen var ne giden. Ustayı arıyorum açmıyor, yazıyorum cevap vermiyor. Günler böyle geçti. Karşımda benden yaşça büyük ama hala olgunlaşamamış yani Oğlak – Satürn enerjisini bedenleyememiş bir usta vardı. Benim ne olduğunu hala bilmediğim bir sorun yaşıyor ve sorunla yüzleşmek yerine kaçıyordu. Ben ise bu durum karşısında yine Satürn ve Oğlak burcuyla bağlantılı olarak kendi otoritemi nasıl kuracağım sorusuyla yüzleşmeliydim. Diğer taraftan da, 6. Eve ait konular olan “angarya” dediğimiz türden günlük hayat işlerinden hep kaçmışımdır. Sorumluluk almamak adına taklalar atmışımdır hayat boyunca. Ev mi boyanacak, kaç Eda. Faturalarla ilgili sorun mu var, ertele gitsin. Ama bu sefer, gelin görün ki bu muazzam sistem öyle bir çalıştı ki kaçacak yer bırakmadı bana, zira eşim Türkçe bilmiyor. Onun üstüne atıp kaçmk yerine bütün meseleyle benim ilgilenmem lazım(dı).

 

Neyse komşunun araya girmesiyle ustaya ulaşabildik nihayetinde. Gelip tekrardan başladılar. Bu esnada 25 günlük iş 5 aya yayıldı ve arada en az 3 kere daha ustayla karşı karşıya gelmek durumunda kaldım. Yanlış ölçümler, anlaşılmamış planlar, bitti derken akan çatılar… say say bitmez. Her seferinde karşımdakiyle olan sınırlarımı belirlemem, ciddiyetimi göstermem yani otoritemi belli etmem gerekti. Oğlak özelliklerini öğrenmem için gönderilmiş deneyimler paketi gibi aslında yaşadıklarımız. Burada da tabii ki öfkemle yüzleştim. Hala aynı meseleyle uğraşıyor olmanın verdiği bıkkınlık kendime de öfkelenmeme sebep oldu. Şu an bile bütün olanlara rağmen karşımdakiyle daha sakin bir yerden ama aynı zamanda beni ciddiye almasını sağlayacak şekilde nasıl iletişime geçerim bilmiyorum. Ciddiye alınmak; bir konudaki kararlılığını, sabrını ama aynı zamanda limitlerini de gösterebilmek ile ilgili sanırım. Ve işte bütün bunlar Oğlak!

Evrimsel Astrolojiye göre ise Oğlak burcuna ait evrimsel ihtiyaç da doğruluk ve dürüstlük olarak algılananın gündelik hayata uygulanması. Oğlaktan önceki burç Yay’da bu doğruluk ve dürüstlük tespit edilir, ne olduğu, nasıl olduğu araştırılır. Oğlak burcuna geldiğinde ise artık konuşma bırakılıp icraate geçilmelidir. Bir gezegen olarak Satürn de bu prensip üzerinden çalışır ve bu yüzden de karmanın gezegenidir. Yani ahlak & etik kurallarına ve vicdana aykırı davranıldığında ortaya çıkan karmayla ilgilidir.

 

Şimdi bu bilgiyi de göz önüne alıp bakarsak bu Oğlak enerjisine, aslında hem geçmişimizle yani karmamızla hem de evrimimizle yani derslerimizle ilgili deneyimlerden geçiyoruz diyebiliriz. Burada ben kendi haritam ve deneyimim üzerinden ilerledim ama son aylarda bana gelen danışanlarımın çoğu da Oğlak veya zıddı olan Yengeç enerjisi yoğun kişilerden oluşuyor. Neden? Çünkü yaşamlarında sıkı sınavlar, köklü değişim ve dönüşümlerle karşılaşıyorlar. Özellikle de Oğlak burcu haritalarının köşe evlerini kesiyorsa yani 1., 4., 7. ve 10. evlerde Oğlak burcu yer alıyorsa bu etkiler çok daha güçlü ve görünür oluyor.

 

Dolayısıyla Oğlak burcunu ve Satürn’ü anlamak bu süreç açısından çok ama çok önemli. Astrolog Maurice Fernandez Oğlak arketipi hakkında şöyle diyor : One realizes that life is not about what one wants – but about what works. ( Kişi yaşamın ne istediği hakkında değil de neyin işe yaradığı, çalıştığı hakkında olduğunu farkeder.)

Tam da böyle değil mi! Ben ne kadar çok pergolenin çabuk ve en iyi şekilde yapılmasını istersem isteyeyim, hayat  o iş öyle yürümez, senin isteğine göre ilerlemez diyor!

 

Belki de siz de ilişkiler, kariyer, iş ya da para konularında bu Oğlak enerjisini öğrenmeyi deneyimliyorsunuzdur. Partnerinizle, iş ortağınızla, patronunuzla, ailenizle vs. otorite, sınırlar, sorumluluklar, ahlak ve etik prensiplerle bağlantılı zorlanmalar yaşıyor olabilirsiniz. Benim gibi bir yerden sonra isyan etmek, kaçıp gitmek isteyebilirsiniz. Ancak önümüzdeki 1 yıl boyunca bu enerjiler hep aktif olacak, yani kaçış pek de mümkün değil. “Allaaahım bütün bunlar niye benim başıma geliyor!!!” tarzında dram ise ne Satürn’e ne de Pluto’ya sökmez 😛

Sahi ya Pluto’dan ne haber? Satürn’ün dibine dibine yanaştığı Pluto ise çok daha derinden çalışıyor. Pluto’nun Oğlaktaki etkilerini 2008’den beri deneyimliyoruz. Bu konuya daha sonra özellikle de kolektif etkileri üzerinden başka bir yazıda değinmek istiyorum. Burada önemli olan Pluto’nun dönüşüm enerjisini tetiklediğini bilmek. Yani Satürn’ün işaret ettiği yere doğru dönüşmemiz de gerekiyor.

Bu arada ben tabii sadece ergen bir oğlan çocuğu gibi davranan bir usta yüzünden bıkkınlık derecesine gelmedim. 6. Evin bütün sembolizması zaman zaman tetiklendi. Mesela evcil hayvanlar demiştim değil mi? Her gün dışarıya çıkan ve geri gelen kedimiz, bir daha gelmedi. Üzücüydü. Neden bunu deneyimledik? Bilmiyorum. Yaşam denen bu muazzam gizemin elbette bu konuda bir açıklaması vardır. Henüz bana sırrını vakıf etmedi. Burada tabii ki Satürn ve GAD’ın kayıplarla bağlantısı olduğunu hatırlatmam gerek.

 

Baya uzun bir yazı oldu. Eğer buraya kadar okuduysanız, bir Oğlak niteliği olan sabrı bir hayli geliştirmişsiniz demek ki 🙂

Peki sizden ne haber? Oğlak burcu nerede görünür olmaya başladı hayatlarınızda?

 

Sevgiyle,

Eda Ocak Zakaria, ASA, MAPAI

14 Yorumlar

 • ZavalliGadTerazicik Yayınlandı Şubat 26, 2019 3:23 pm

  Hemen cevabi yapistiriyorum 🙂 Bizim sinastrimiz uyumlu galiba, hep size cevap yaziyorum.Sizin gunes benim gad’a kavusuyor galiba. (3. Ev Terazi) Haliyle bu agir abiler benim de 6. evimde ve koc stelyumuma kare yapiyorlar 🙂 Saturn bu sene benim dekani tariyor. Altinci evimde Neptun var. 2018 solarinda 6. ev stelyumu (mars, saturn,pluto) 1. eve geldi mi? Koc gezegenlerime yine kare yapti mi? Imdi yurek yirtulur 🙂 Sagli sollu, tokatlaya tokatlaya depresif haller, dizler, omuzlar, issizlikler vb vs. Bir de 8. ev profeksiyonu yasiyordum ve 8. evimi kova kesiyor 🙂 Cok sukur ki 9. eve geciyorum ve bir aksilik cikmazsa solar asc bu sene 11 drc koc yani natal kad derecem. Ve bence guclu bir sinastrimiz var, yoksa mumkunu yok bu kadar dokulmezdim. Daha cok analiz gormek dilegiyle saygilar, selamlar.

  • Eda Ocak Yayınlandı Şubat 26, 2019 3:35 pm

   🙂 güldürdün beni, sağolasın 🙂 büyük ihtimal senin koçtaki gezegenler benim Venüs’e de karşıt yapıyordur, çekim yasası devrede anlaşılan:). 6. ev sağlık konusunda henüz beni çok zorlamadı ama bu günlük rutinime bedenime iyi gelen şeyler eklediğim için olabilir. Genelde bunu hep tavsiye ediyorum 6. ev söz konusuysa, özellikle Satürn orada olduğu için günlük yaşamı yeniden inşa etmek, düzenlemek gerekiyor. 9. ev profeksiyonu en sevdiğim! bol keşifler sana 🙂

 • Gul Yayınlandı Mart 1, 2019 9:08 pm

  Saturn return yaşıyorum. Natal saturn ve neptun 13 derece -7.ev oğlakta. Şu an bir ilişkim yok. Solar return haritamda saturn oğlak 6. evde ve 12.ev yengeçVenusekarşıt açıda.

  • Eda Ocak Yayınlandı Mart 2, 2019 5:46 am

   Merhaba Gül, Satürn return zorlukları olmakla birlikte 28 yılda bir gelen muazzam bir fırsat 🙂 Umarım kendini ve yaşamını yeniden inşaa etme sürecin akışta ve kolaylıkla gider.

   • Gul Yayınlandı Mart 2, 2019 7:02 am

    Teşekkür ederim:)

 • İlknur Yayınlandı Nisan 4, 2019 6:03 pm

  Yükselenim 18 derece oğlak. Kendimi köşeye sıkışmış gibi hissediyorum :/

  • Eda Ocak Yayınlandı Nisan 4, 2019 6:14 pm

   Merhaba İlknur, ehh doğrusu tam da öyle! Ancak Satürn’ün yükselende olması zorlayıcı olduğu kadar yepyeni bir başlangıcın da içinde olduğunun göstergesi. Böyle altın tepsiyle gelen bir başlangıç olmasa da başlangıç, yeni bir döngü olduğu kesin. Kendini yeniden yapılandırmak, sınırlarını yeniden çizmek, neyi hayatından çıkarmak isteyip istemediğini gözden geçirmen gereken bir zamandasın. Nisan sonu Satürn retro yapacak ve tekrar yükselenin üzerinden geçecek. Sorumluluklarında artışla birlikte psikolojik seviyede büyüme fırsatları ile dolu bir yıl 🙂 Kolay gele 🙂

   • İlknur Yayınlandı Nisan 14, 2019 12:48 pm

    Teşekkürler 🙂

 • didem tekin Yayınlandı Ocak 7, 2020 4:21 pm

  Merhaba burcum oğlak satürn ve plüto 11.evde akrep burcunda yengeç 7. evimde neler olacak merakla beklyorum

 • Demet Yayınlandı Şubat 12, 2020 1:40 pm

  Satürn terazi 11. evde, gad oğlakta3. Ev, satürn 90 kad, satürn 60 mc, satürn-plüton kavuşum haritamda… 3 yıldır iş hayatım yıkımm. Neye elimi atsam olmuyo ya da olanda da hep eski deneyimlerin daha da fenası.. üstümden kamyon geçmiş gibiyim.. İnş düzelir her şey..

  • Eda Ocak Yayınlandı Şubat 20, 2020 8:56 am

   Belki de hayat sizi başka bir yöne çekmek istiyordur sevgili Demet 🙂

 • Humapervaz Yayınlandı Şubat 17, 2020 4:48 pm

  Merhaba benim oğlak 4. Evim 😉 26 temmuz 2019 doğumlu kızımında 4. Evi oğlak ve satürn pluto sert kavuşumu var.. onun için kötü bi pozisyon mu bu ??

  • Eda Ocak Yayınlandı Şubat 20, 2020 8:54 am

   Merhaba, bu tip sorular detaylı bir analiz gerektirdiği için cevaplamıyorum. Zaten benim astroloji anlayışımda kötü pozisyon yok 🙂 sevgiyle.

 • msa Yayınlandı Kasım 21, 2020 3:25 am

  haha süper yorum aynı boyacı hikayesi basıma geldi kaporamı aldı işi yarım bıraktı kayboldu akabinde trafiktede önüme düştü dövdük hukuki ceza aldık ki hiç yapmadıgım seydir kavga .. ders alındı.ama nasıl insanlardan uzak dur şekli tüm sorumluluklardan eşşek gibi kaçtım kendimi bir odaya tıkayıp sabah aksam çalıştım işmi iş üstüne üstlük ne kadar çalışırsam çalışayım verim yok haha ne satürnmüş akrabalarda hinlikyaptı sağolsunlar ayda kova burcundamı napalım finans işiyle ugrasıcaz marangoz olcam desem evren bizi sunta yapar şimdide kovadaki ayın getirdiği paranoyalarla ugraşıyorum dünyaya dönemiyorum çalışma desen istek yok finansa adanmış bir herif oldum ulan evren aralıkta dogacaktım niye erken dogum oldukki kaderdende kaçılmıyor gittiği yere kadar talih dönerse döner dönmezse ölüp gideceğiz bir yerde haha herkese iyi günler

Yorum Yap

E-Postanız güvende. Gerekli alanları doldurunuz*