Solar Plexus, Anılar ve Değersizlik

Bugün Nabhi Kriya’da ikinci günüm, bitirme ödevi olarak 40 gün boyunca yapacağım. Üçüncü çakra olan Solar Plexus’a yönelik bir çalışma. Özellikle bunu seçtim. 3. Çakrayla bağlantılı konularda zorlandığımı biliyorum. Özellikle de özgüven ve bağlantılı olarak da yaratıcılık. 3. Çakra astrolojide Güneş’e denk geliyor. Yani doğum haritasında Güneş’in durumuna bakarak 3. Çakraya dair bilgi alabiliyoruz. Benim Güneş’im 0 derece Terazi’de. Yani Başak burcunun tozu hala üzerinde diyebilirim. Karşılaştırma (terazi) yaparak kendi değerimden şüphe etmek (başak) en sık yaptığım şefkatsiz eğilimlerim. Bunun dönüşmesine niyet ettim. Hakkımı yemeyeyim, özdeğer ve yaratıcılık yolunda ilerlemedim değil, hatta çok güçlü açılımlar da oldu hayatımda ancak hala o şüphe çukuruna düşebiliyorum. 

Bugün Kriyayı yaparken zihnim hep geçmişte kendimi küçük ve değersiz hissettiğim anlara gitti. Kiminde Almanya’da erkek arkadaşımla yürüdüğümüz yollardaydım, kiminde o ev partisindeydim mesela içimde hep acımtrak hisle. İlişkimizde bir şey eksilmişti, sanki büyü bozulmuştu. Sık sık eleştiriyordu beni ve her eleştiri mideme (solar pleksus) bir yumruk olarak yerleşiyordu. Bohçamda onlarca keşke ile dönmüştüm o yolculuktan. İşte o keşkelerle yumruklar midemde taşlaşmış. Ve ben bu yaşıma kadar taşımışım onları zaman zaman varlıklarını hissederek. Kriya içindeki her harekette sanki o taşlar çözülmeye, dağılmaya başlıyordu.

Bir Türkçe öğretmeni olarak İngilizcemin yeterli gelmediği o anda öğrencimin gözündeki küçümsemedeyim. Anlamadığı için çıkan öfkesi dalga dalga bana ulaşıyor. İçimdeki o çukuru dolduran öfkesiyle ne yapacağımı bilemeyen ben. Kendime lanetler yağdırıyorum. O dersten yetersizlik hissiyle ayrılıyorum. Öyle derine işliyor ki o yetersizlik hissi İngilizceyle ilişkim hala biraz yaralı, biraz kırgın. 

Yüksek lisans tezimi yazarken edebi dilim açığa çıkıyor ve bir bölümü çoşkuyla yazıyorum. Tez hocam okurken etkileniyor, görüyorum yüzündeki ifadeyi. Ve sonra gözlüğünün üstünden bakıp hangi kitaptan aldın bu bölümü, alıntıları belirtmelisin diyor. Ben kendim yazdım desem de sesim öyle cılız öyle ürkek ki inanmıyor. Karışık hislerle ayrılıyorum o görüşmeden. 

Şaşırıyorum bütün bu anıları bu kadar kısa sürede ziyaret etmiş olmama. Ya da onlar mıdır beni ziyaret eden bir kriyalık sürede. Yoksa hepsi zaten karnımda mıydı? 

Savasanada bütün bedenim nabız gibi atıyor. Karnımda ise bi hafiflik. Sonra bir idrak geliyor; beni ben yapan bütün bu anılara, deneyimlere dair. O cesur genç kızı öpüyorum burnunun ucundan. 

Güneş Aslan burcunda; yaratım arzusunun en yoğun olduğu zamanlardayız. Her nerede isen hatırlat kendine elini karnına ve diğerini de kalbine götürerek; an be an yaratımın olduğu bu alemde ben de yaratımın bir kanalıyım; içinden yaşam akan, aşk akan. 

Ibn-i Arabi, Allah’ın her an yeniden yarattığından bahseder ilgili sûreden yola çıkarak. Bunu bilmek bana huzur veriyor. Bedenimin sürekli kendini yenilediğini bilmek, bahçemdeki ağaçların her sene yeni yapraklar çıkardığını görmek; kozmosun her an yeniden ve yeniden yaratıldığını bilmek…

Benden öte ama benle bir alemin varlığını hatırlamak ve dahası hissetmek değersizlik çukuruna düşmüş ben’lere el uzatıyor ve o çukurdan çekiyor. Almanya’nın adını unuttuğum o kentinde ıssız ve değersiz hisseden Eda’ya sesleniyorum :

Sadece var olduğun için değerlisin,

Sadece olduğun için değerlisin

Yaşam damarlarından akıyor

Her nefesin O’ndan sana bir armağan

Bu armağan bedenininde dolaştığı için değerlisin

Sen kendin bir armağansın, var olan her şeyin birer armağan olması gibi.

Başka hiçbir meziyete ihtiyacın yok.

Olduğun gibi,

Olduğun halinle 

Değersin

değerlisin.

Ve yaratım seninle vücûd bulabilir farklı formlarda sen istediğin müddetçe.

 

Bu özdeğer, özgüven meselesi dönüp dolaşıp üzerine tefekkür ettiğim bir mesele… eh nasıl olmasın zaten haritamın 5. Evi cümbüş adeta 🙂 her seferinde farklı bir idrakle yakınlaşıyorum gibi.. bu sefer yeni bir ipin ucu elime geldi. Biraz daha çekeyim sonra sizinle de paylaşacağım.  

Aşkla,

Eda

 

Yorum Yap

E-Postanız güvende. Gerekli alanları doldurunuz*