35474714_1729050507192090_6807354977535655936_n

Bayrama kabul etmesi ve sindirmesi zor bir haberle giriş yaptık. Hayvanlara yönelik işkence ve şiddetin ne dereceye varabileceğini görmenin şoku içerisindeyiz. Öfkeliyiz. Korku içindeyiz.

Mars, geçmişimizi, gölgemizi temsil eden güney ay düğümüyle kavuşumdaydı son birkaç gündür ki hala etkisi altında. Mars eril enerjidir, harekete geçmek isteyen tarafımızdır. Kırmak dökmek, saldırmak ve yok etmek ister eğer dengede değilse. Hayatta kalmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırdır. Umursamayan, empati yapamayan, görmeyen tarafımızdır Mars; eğer sürekli “hayatta kalma” bilincindeysek eğer.

Diğer taraftan “ ben hayatın ebedi ve ezeli öğrencisiyim.” mesajı taşıyan bir İkizler YeniAy’ı gerçekleşti 2 gün önce. İkizler herşeyin iki yüzüyle bağlantılıdır, bir konunun birçok yüzünü görmek ve bilmek ister, algısını ve dünyasını genişletmek için. Hemen YeniAy’ın üzerine gerçekleşen bu üzücü olay aslında bize neyin diğer yüzünü veya yüzlerini göstermek istiyor? Ya da bu konuda nasıl bir ikiyüzlülük içinde olduğumuzu göstermek istiyor olabilir? İçimizdeki isyan sadece etini yemediğimiz hayvanlarda mı kendini gösteriyor? Her gün, her an mezbahalarda tecavüz edilen, yavruları zorla ellerinden alınan, durmadan süt ve yumurta üretmeleri için korkunç eziyetler ve koşullar altında yaşayan inekleri, koyunları, tavukları da görmemizin zamanı gelmiş olabilir mi?

Hala Marsiyen enerjinin gölgesinde yaşıyor olabilir miyiz? Et, süt, yumurta yemezsek hayatta kalamayız inancı çok derinlere işlemiş olduğu için mi ikiyüzlü davranıyoruz ve diğer hayvanlara yapılan işkenceyi ve zulmü görmezden geliyoruz?

Mars’ın bir de koruyan yüzü vardır, yıkmak yerine yapmak eylemiyle bağlantıdadır. Hayatta kalma korkusu içerisinde değildir, dengedir. Kalbin istediklerini yerine getirmek için hazırdır. Bu yaz Mars enerjimizi şifalandırmamız, dengelememiz için bir işaret olabilir mi bu yaşananlar?

Hayatta kalmak için neleri feda ettiğimiz, görmezden geldiğimiz ve hangi korkuların bizi esir aldığını anlamak için kullanabiliriz bu yazı. Zira Mars bu ayın sonunda geri (retro) hareketine başlayacak ve gölgesiyle yüzleşip çalışmamız için bizi harekete geçirecek. Şu an Kova burcunda olan Mars, toplum içinde her ne oluyorsa aslında onun gölgemiz olduğunu da bize dramatik bir şekilde anlatıyor ve anlatmaya da devam edecek yaz boyunca. Bu sebeple İkizler YeniAy’ının mesajını hatırlayıp hiçbir canlıya dolaylı veya doğrudan zarar vermeden yaşamanın yollarını öğrenebiliriz. Öğünlerimizde olmazsa olmaz dediğimiz besinlerin hangi canlının ahını, acısını, korkusunu taşıdığını öğrenerek başlayabiliriz gölgemizle çalışmaya….

 

Sevgiyle,

Eda Ocak Zakaria, ASA

Yorum Yap

E-Postanız güvende. Gerekli alanları doldurunuz*