Bu yazı Uranüs Boğa’da: Kutsal Ekonomiye Giriş I adlı yazının devamıdır.

 

Teknolojiyle gezegeni şifalandırmak

Uranüs, teknolojik gelişmeler, icatlar ve aniden gelen ilhamlarla da bağdaştırılır. Boğa burcundayken ortaya çıkacak icatların, gıda sektörü ve toprağı iyileştirmeye yönelik olması muhtemel. Endüstriyel tarımın bedenlerimizde ve doğada yarattığı tahribatı azaltmaya yönelik girişimlerde artış olabilir. Ekoköyler, şehir bostanları, bahçe tarımı ve başka alternatif modellere talep artabilir. Atalık tohumlarımızın kullanımını engelleyen ve tohumun bile kısırlaştırıp gıdanın sürdürelebilirliğini elinden alan GDO şirketlerine yönelik isyanlar da büyüyebilir. Uranüs’ün teması özgürleşmek olduğu gibi, özgürlüğün önündeki engellere karşı da bir başkaldırıdır, devrimdir.

Son yıllarda ortaya çıkan ekolojik binalarda, yenilenebilir enerji sistemlerinde, karbon salınımını asgari düzeye indiren teknolojik icatlarda da sıçrayışlar olması mümkün.

Avrupa’da birçok ülkede  “zero waste stores” adı altında açılmaya başlanan marketlerde eskiden olduğu gibi ambalajsız yiyecek alımı ve israfı durdurmaya yönelik girişimler de çoğalabilir. Bazı ülkelerde şimdiden plastik kullanımını sınırlayan yasalar getirilmeye başlandı ki Uranüs – Boğa döneminde bu tip yasaların çoğalacağını düşünüyorum.

Ürkütücü bir seviyeye ulaşmış olan çöp yığınlarımızı okyanuslardan temizlemek adına küresel çapta girişimler bu süreçte daha da artabilir. Bunu sağlamak adına yeni ve özgün fikirler ortaya çıkabilir. Uranüs’ün ilhamlarına kendini açanlar bütüne hizmet edecek fikirlerle karşımıza çıkabilirler.

 

 

Bedeni Onurlandırma Zamanı

Boğa burcu duyumlarla ve bedenle de ilgilidir. Uranüs’ün boğa burcuna katacağı bu radikal enerji ile bedenlerimize yönelik algımız derinleşebilir. Bedenimize ihtiyacı olan sağlıklı ve huzurlu yaşamı verebilmek için farklı yöntemler denemeye başlayabiliriz. Doğal yollardan bedeni şifalandırmak için daha fazla arayış olacağını düşünüyorum. Bu durum da, sadece semptomları durdurup asla şifalandırmayan ilaç sektöründe de bir yön değişimine sebep olabilir.

Aynı zamanda Uranüs – Boğa döneminde endüstriyel hayvancılığın bedenlerimizde ve hayvanlar üzerinde yarattığı travma ve toksinlerden arınmak adına daha çok insan vejeteryan veya vegan beslenmeye yönelebilir.

Stresli şehir yaşamının bedenlerimizde yarattığı gerilim ve kasılmalara çareler bulmak adına masaj, spa, beden terapi ve yogaya talep artabilir.

Boğa burcunun bedensel zevk ve duyumlarla olan bağlantısından dolayı Uranüs – Boğa zamanında cinsellikle ve bedenle ilgili algımızda kırılmalar, radikal değişimler de olabileceğini düşünüyorum.

Kimbilir belki günümüzün çılgınlar gibi çalışmamızı gerektiren sisteminde yaşanan kırılmalar bedenlerimize hak ettiği zamanı vermemize sebep olabilir.

“Daha az büyümek, daha az çalışmak ve enerjilerimizi başka şeylere yöneltmek için gerekli araçlara sahip olduğumuz ve buna ihtiyaç duyduğumuz açık. Sanayinin çağlardır verdiği sözü tutmasının zamanı geldi : teknolojinin çalışma haftasında çarpıcı bir azalmaya olanak tanıyacağı ve bir “boş zaman çağı” başlatacağı sözü.”

Gezegeni, yuvamızı ve kendimizi tüketme pahasına durmak bilmeyen bu büyüme çağının yavaşlaması ve hatta durması hem kendimizi hem de gezegeni iyileştirmemiz için mükemmel bir fırsat olabilir. Boğa burcunun acelesi yoktur, yavaştan alır ve tadını çıkarır. Eisentein’ın da dediği gibi “gerçekten zengin olmak, zamanımız üzerinde egemenlik sahibi olmak demektir.” Zamanımızı nasıl kullanacağımıza kendimizin karar verdiği günler belki de hemen şuracıkta duruyor.

 

Hayatlarımıza Kutsal Ekonominin Girişi

Uranüs kolektif düzlemde bizi etkilediği gibi bireysel olarak farklı konular üzerinden bu enerjiyi deneyimleyeceğiz. Doğum haritalarımızda Boğa burcunun denk geldiği alanlarda Boğa burcuna özgü olan sahiplenme, garantiye alma, kontrol etme, paylaşmama, istifleme gibi özellikler üzerinden sınanacağız. Değişime direnç göstermek de bir Boğa özelliği olduğu için Boğa burcunun doğum haritalarımızda denk geldiği alan değişime kendimizi en çok kapattığımız alana işaret eder.Mesela; Boğa burcu doğum haritanızda 6. Evinize denk geliyorsa, çalışma koşullarınızın değişmesini istemezsiniz, lakin Uranüs enerjisi tutunduğunuz her ne varsa ondan özgürleşmemizi talep eder. Böylelikle daha önce öngöremediklerimiz, farkına bile varamadığımız realiteler, kozmik zeka ( Uranüs) tarafından bize iletilir, gözler önüne serilir.

Kolektif boyutta açığa çıkan bu Uranüs – Boğa  enerjisine uyum sağlamak için ise Charles Eisenstein’ın önerdiği armağan ekonomisini uygulamaya başlayabiliriz. Ve daha da önemlisi parayla olan ilişkimizi ve algımızı değiştirebilmek adına New Age spritüel klişeleri olan “kendini bolluğa açmak” nın ötesinde neler yapabileceğimizi keşfetmeyi deneyebiliriz.

“Bir zamanlar bizim için iyi görünen Yükseliş Programı – bilimin sınırlarının zorlanması, evrenin fethedilmesi, doğaya karşı zafer kazanma – bu hırsın sonuçlarının göz ardı edilmesi giderek güçleştikçe, artık doğru görünmüyor. Eskinin katlanılmaz olduğu, yenininse (çoğu kişi için ortaya çıkmış olsa da, ortak bir vizyon olarak) henüz ortaya çıkmadığı bir kriz anına girdik.”

Bu krizden çıkabilmek için yaşamın kendisinin bir armağan olduğunun ve buraya kendimiz de vermek için geldiğimizin farkına varıp özgürleşmemiz mümkün. Ne de olsa bu yaşamda aldıklarımız bizimle birlikte ölür. Yalnızca armağanlarımız yaşamayı sürdürür.

Geçiş çağında yaşamak heyecan verici olduğu gibi zorlayıcı da; çünkü küresel düzeyde büyük kırılmaları ve değişimleri kitaplardan okumak yerine bizzat deneyimleyeceğiz. 2020’de Satürn ve Pluto Oğlak burcunda birleştiğinde, hani derler ya; “hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.” Oğlak burcu sadece bankalarla ilgili değil doğrudan sistem ve yönetimlerle bağlantılıdır. Bu kadar güçlü iki gezegenin Oğlak burcunda birleşmesi bütün sisteme bir “reset” atılacağını gösteriyor. Uranüs ise bizleri yüklerimizden özgürleşmeye ve bu yeni sürece şimdiden hazırlanmaya çağırıyor. Paraya armağanlarla gereksinimlerin buluşturucusu ve insan yaratıcılığını ortak bir amaca doğru koordine eden sihirli bir tılsım olarak asıl amacını yeniden kazandırmanın zamanı geldi…

 

Sevgiyle,

Eda Ocak Zakaria, ASA, MAPAI

 

Yorum Yap

E-Postanız güvende. Gerekli alanları doldurunuz*