Venüs İkizlerde Retro : Söz Büyüdür!

Venüs,  iki yüzü olan Tanrıça, iki yüzü olan burcun mekanında bir süredir. İkiliğin keskin bir bıçağın iki yüzü gibi kendini gösterdiği bu günlerde İkizler burcunun enerjisini iliklerimize kadar daha çok hissedeceğiz. Venüs 4 Nisan’dan beri İkizler burcunda ve 8 Ağustos’a kadar da İkizler burcunda kalacak. İkizlerden çıkmadan önce bu yazının konusu olan retro hareketine başlayacağı için bu burçta normalde durduğundan daha uzun bir süre kalacak.  ( 13 Mayıs – 24 Haziran retro)

5 Mayıs’tan beri Ay Düğümleri de İkizler burcunda. Ve bugün itibariyle Merkür de İkizler burcunda. Görülen o ki bir müddet İkizler enerjisinin yoğun olduğu deneyimlerden ve sınavlardan geçeceğiz. 

Venüs, retroları benim için çok güçlü dönüşüm zamanlarıdır. Her iki yılda bir, daha doğrusu 1.6 yılda bir Venüs retro hareketini yapar ve yaklaşık 40 gün sürer. Sayılara karşı ilginiz varsa hemen dikkatinizi çekmiştir. 1.6 Leonarda Da Vinci’nin ilahi oran dediği veya bilinen adıyla altın oranın matematiksel karşılığı iken 40 gün de birçok medeniyette, kültürde, din ve mitolojide karşılığı olan bir rakam. İnisiye olmak, belli bir disiplinden geçmek, olgunlaşmak için 40 gün gereklidir. Bir de Venüs’ün Güneş’le dansından ortaya çıkan muazzam bir mandala vardır ki Venüs’ün sadece dünyevi aşk, güzellik ve ilişkiler gezegeni olmadığının kanıtıdır.

Venüs’ü iki yüzü olan Tanrıça diye niteledim yazımın başında. Bir süredir akşamları gökyüzünde gördüğünüz o parlak yıldız olarak varlığını hissettirirken dünyevi doğasını yansıtıyor üzerimize. Yani dünyevi arzularımızı, isteklerimizi, beşeri aşkı sembolize ediyor. Bu haliyle yani güneş battıktan sonra görünür olan Venüs, aşk tanrıçası ve feminen. Retro hareketine başladıktan 20 gün sonra ise akşam yıldızı olarak görünür olmaya başlayacak. Bu defa da savaş tanrıçası olarak maskülen yönünü yansıtacak. Bu ikili yapısı arasında geçiş ise 3 Haziranda Güneş ile kavuşumunda gerçekleşiyor. Normalde bu kadar detaylı bilgi vermem ama Venüs’ün retro yolculuğunu anlamak için bu bilgiler gerekli. Çünkü buradan Mezopotamya’ya uzanacağız, Tanrıça İnanna’nın topraklarına. İnanna, Venüs’ün Mezopotamya’daki karşılığı ve muazzam bir öyküsü var beşerin ikiliğini, varlığının iki veçhesini anlatan. 

Bir gün, göklerin tepesinden, Ölüler Diyarı’na gitmek istedi

Göklerin tepesinden, Tanrıça, Ölüler Diyarı’na gitmek istedi

Göklerin tepesinden, İnanna, Ölüler Diyarı’na gitmek istedi

Gidişi var, dönüşü yok yolundan

Girenlerin asla çıkamadığı meskene

Varanların ışıktan yoksun kaldığı

Toprak yiyerek yaşadıkları yere

Karanlıklara çöreklenmiş, asla gün ışığı görmeyen

Uçsuz bucaksız yerin hükümdarı Erişkigal’in evine.

Ölüler diyarından içeri girerken karşısına çıkan her kapıda ki bunlar da 7 tanedir, İnanna’nın üstündekileri bırakması istenir. Böylelikle girer İnanna, kız kardeşi Erişkigal’in diyarına çırılçıplak. 

Venüs’ün retro sürecini sembolize eden bu mitte, İnanna kendi karanlığını, korkularını, bastırdıklarını veya bir başka deyişle bilinçdışını sembolize eden kız kardeşi tarafından öldürülür. Ancak daha sonra tanrıların araya girmesiyle yeniden dirilerek yeryüzüne geri döner. 

Her bireyin kendisiyle yapayalnız ve dahi çırılçıplak kaldığı o ruhun karanlık gecesini anlatır aslında bu hikaye. Kendi kendimize söylediğimiz yalanların geçersiz kaldığı, kaçacak yerin olmadığı diyardır Erişkigal’in diyarı. Varoluş itibariyle barındırdığımız ikiliği birleştirmeyi anlatan Venüs retro süreçlerinin edebi karşılığıdır bir başka deyişle. 

İşte Venüs’ün her 1.6 yılda bir yani 18 ayda bir yaptığı 40 günlük retro sürecinde ya isteyerek ya da hayatın ittirişiyle giriveririz Erişkigal’in topraklarına. Bu süreç illa ki de inziva şeklinde geçecek diye bir kaide yok elbette. Ancak  karantinanın dibine vurduğumuz bu günlere Venüs retrosunun da denk gelmesi bizlere önemli bir şeyler fısıldıyor olsa gerek. 

Venüs’ün ikili doğasından bahsettik amma İkizler’inkini unutmadık tabii ki. Zaten adı üstünde İkizler. İkiz ruhun sonsuz aranış öyküsü. O diğer yarımızı bulma, diğer yarımızla birleşme arzumuzu anlatan arketip. Peki nedir diğer yarımız, ya da kimdir? Venüs’ün ölüler diyarında karşılaştığı kız kardeşi, yani karanlığı burada da karşımıza çıkıyor. Çifte kavrulmuş bir gölgeyle bütünleşme, karanlığımızı, kaybolup giden parçalarımızı benliğimizle bütünleştirme hikayesi aslında bu Venüs 

Retrosu, İkizlerde. 

Peki ama nasıl? 

 

Cevabı ise İkizlerin en iyi bildiği şeyde saklı. Hikayelerde. Kendimize anlatıp anlatıp durduğumuz hikayelerle yüzleşmeye davet var bu retro sürecinde. Her birimiz kendi hikayemizin anlatıcısıysak eğer, hangi kelimeleri kullanarak anlatıyoruz adı “ben” olan bu hikayeyi? 

Söz büyüdür elbet!

Boşuna değil bu zikirler, mantralar 

Dökülür dudaklardan binlerce yıldır 

Ve yaratımın kalbine bir öpücük konduruverir.

Tekrar tekrar kendine söylediğin yalanlar 

Ve belki bir gün gerçek olur mu olur…

O halde bir kulak ver ve dinle

Ne söyler ağzın dilin 

Ve mühürler seni kendi yarattığın küçük cehennemlere…

Şükürlerinin altını kazısan 

Çıkar mı ortaya kalpten kurulmuş bir bağ

Yoksa alışkanlık mıdır tekerleme gibi diline dolanan

Hikayenin satır aralarına sıkışmış hüzünler,

Dile gelmemiş ukteler 

İfade bulmamış sevinçler ve daha neler neler

Çıkabilir karşına Venüs’ün yeraltına inişiyle

Dinle, dinle

Ve yaz, ve anlat

Ve bırak akıversin her ne varsa sıkışmış

İçeriden dışa doğru…

Ha bir de dışarıdan içe doğru akanlar var ki

Her kelimenin altına zerk edilmiş zehir

Gelip kanına karışıyordur kim bilir 

O halde azad et onları, bırak kelimeleri ile 

Ve seni aşağı çeken hikayeleri ile

Çünkü Venüs’ün yeraltına inişi tek başına bir yolculuk 

Ve herkes kendi hikayesine yazgılı iken

Sırtında taşıdığın sana ait olmayan kelimeleri,

Ve de hikayeleri

İnanna gibi her kapıdan geçişinde bırakıver arkanda

Ki sonra yükselişin yukarı doğru hafif olsun…

Hatırla söz büyüdür.

Ne demiş Üstad “Biz manası O olan harfleriz

Ve Alem onun kelimelerinden başka hiçbir şey değildir.”

 

Eda

2 Yorumlar

  • Tugba Yayınlandı Mayıs 13, 2020 7:54 pm

    Bayildimmmmm…

    • Eda Ocak Yayınlandı Haziran 8, 2020 5:54 pm

      şükran 🙂

Yorum Yap

E-Postanız güvende. Gerekli alanları doldurunuz*