Ay’ın evreleri içerisinde YeniAy’lar yeni başlangıçların içeriğini ve enerjisini belirleyen özel zamanlardır. Bu sebeple çok eski zamanlardan beri YeniAylarda ritüeller yapılır, dilekler ve niyetler yüksek sesle dile getirilir. Ben de bir süredir YeniAy ritüellerini uyguluyorum. Başlarda hep bir iç ses “Bunun şimdi ne anlamı var?” gibi sorular soruyordu. Diğer ses ise “ İşte bu herşeyi rasyonalize etmeye çalışan ses, hiçbirşey de gizem bırakmıyor. En iyisi sen onu dinleme.” diyordu. Eminim bu ikilik sadece bana özgü değildir. Ancak biliyorum ki böyle soruların cevabını ancak içine girdiğimizde, uygulamaya, hayatımızın bir parçası haline getirmeye başladığımızda buluyoruz.

images

Eskiden, Ay’ı, o büyülü görüntüsünden dolayı severdim ama onun evreleri ile hayatım arasındaki bağlantının çok da farkında değildim. Daha sonra doğum anımdaki Ay’ın fazzını ve anlamını öğrendiğimde kendimle ilgili bildiğim bazı şeylerin, Ay’la ilişkisini öğrenmek, ona çok daha farklı gözlerle bakmama vesile oldu. Zamanla Ay’ın evrelerini ve günlük yaşamdaki karşılığını daha yakından takip etmeye başladım. Hatta Ay takvimini kullanarak hayatımın ritmini Ay’ın ritmiyle uyumlamayı denedim.

Her YeniAy’da Güneş ve Ay bir burçta birleşirler ve Dolunay’a kadar o burcun ve birleşme anının enerjisi, takip eden günlerde etkili olur. Dolayısıyla YeniAy’ın hangi burçta gerçekleştiğini bilerek, o enerjiyle uyumlu planlar yapmak ve niyetlerde bulunmak akışla yol almamıza vesile olur. Başak burcunda gerçekleşen bir YeniAy’da daha sağlıklı olmak ve hayatımızı bir düzene sokmak için niyet edebiliriz. İşlerimizi daha organize bir şekilde yapabilmek için gereken motivasyon da kendiliğinden gelir YeniAy enerjisiyle. Niyet biliyoruz ki yaratımın ilk basamağıdır. Hele bir de YeniAy’ın burç ve derecesinin kendi doğum haritanızda nereye denk geldiğini biliyorsanız, akışın nereden geleceğini önceden bilebilirsiniz. Başakta gerçekleşen YeniAy, eğer benim haritamda 4. Evime denk geliyorsa, düzenli ve sistematik olmakla ilgili niyetimi ev hayatıma yönlendirebilirim. Evimle, ailemle ve ev hayatımla ilgili yeni başlangıçlara kendimi hazırlayabilirim.

YeniAy’lar her ne kadar yeni ve taze başlangıçlarla ilgili olsa da, aslında eskinin de gitmesini, miadını doldurmuş olanın yıkılmasını ister. Her ay böyle bir şeyin olamayacağını düşünebiliriz, ama aynı Ay gibi hayatlarımızda da durmadan tekrar eden döngüler vardır. Eskinin kendini yeniye bırakmaması bu döngülerin durmasına sebep olabilir. Astrolog Dana Gerhardt bu fazza, Hindu Tanrıçası Shiva’nın uyduğunu düşünüyor. Ateşle dans eden Shiva yeniyi inşa ederken eskiyi de yıkıyor. Aslında bu süreç sadece psikolojik olarak kendini göstermiyor, bedenlerimizde de ölü hücreler durmadan yerini yenilerine bırakıyor. Bu  hayatın sağlıklı ve doğal bir ritmi.

Bu yıkım ve yeniden yapım sürecine ritüellerle eşlik etmek, bir nevi ortaya çıkacak olanı karşılamakla ilgili. Her ne kadar Astroloji vasıtasıyla YeniAy’ın bize getireceklerini öngörebilsek bile, ritüellerle gelecek olana kendimizi hazırlarız. Yıkmakta, geride bırakmakta zorlandığımız her ne varsa kabulünü de kolaylaştıran bir etkisi vardır YeniAy ritüellerinin. Hatırlarsak YeniAylarda, Ay’ın ışığı en az seviyededir. Ay’ın karanlık evresidir, ki bu bize harekete geçmek yerine sessizliğe ve içe dönmemiz gerektiğini gösterir. Bu 3-4 günlük süreçte birşeylere başlamak yerine kendimize alan açarak orada “zihinsizlik” hallerini deneyimlebiliriz. İlla ki de meditasyona oturmamız gerekmez aslında, doğada tek başına yapılan bir yürüyüş de aynı etkiyi yaratabilir. Ben bazı güçlü YeniAy’larda özellikle de Güneş – Ay kavuşumuna Uranüs,Neptün ve Pluto gezegenleri de eşlik ediyorsa, doğa içinde yürüyüş yapmayı tercih ediyorum. Sessizce attığım her adımda zihnim susup da izin verdiğinde YeniAy’ın ve gelmekte olanın o taze enerjisini hissedebiliyorum. Yenilikçi, farklı fikirler de bu yürüyüşler esnasında ortaya birden çıkıveriyor.

Yukarıda öngörüden bahsettim ama aslında YeniAy haritalarını okurken veya kendi haritam üzerinde incelerken öngörünün yanında her zaman sürprizler için bir alan da bırakıyorum. Zira YeniAy’da hem biraz solar ( güneş ) hem de biraz lunarız. (ay) Öngörüler, planlar ve niyetler arasında yaşamın gizemine, bizim için hazırladığı sürprizlere de açık olmak icap edebilir. Sonuçta bizler de Ay gibiyiz yeni döngümüze karanlıkta hazırlanıyoruz, her ne kadar hedef ve planlarımızı bilinçli bir halde yaptığımızı düşünsek de…

gemini-super-new-moon-ritual

YeniAy’larda biraz da kendimizle dolu oluruz, dış dünyanın daha az farkındayızdır. Sonuçta Ay da Güneş de birbirleriyle iç içedirler YeniAy zamanında. Dış dünya (güneş) ve iç dünya (ay) arasındaki fark azalır. Dış dünya, Ay ile Güneş arasında kare veya karşıt açı oluşmaya başladığında bizi kışkırtmaya başlar. YeniAy’larda daha çok yeni keşiflerle, kendi maceramızla ilgiliyizdir.

Bu enerji YeniAy fazzında doğan insanlarda da kendini gösterir. Kendileriyle dolu oldukları için, subjektif bir bakış açıları vardır. Çocuksudurlar, çünkü YeniAylarda taze bir enerji hakimdir. Bu tazelik, toyluk yanında sabırsızlık da getirir. Mücadeleci bir enerji vardır ve tabii ki bağımsızdırlar. Merak ve keşfetme güdüsü oldukça güçlüdür; yeni olan onları ürkütmez. Adeta “Evet” demek için buradadırlar. Dışarısı onları bekleyen fırsatlar ve yeni olasıklarla doludur. Ancak bu kadar çok başlatmaya hazır olan bu enerjiyi devam ettirmekte, yani istikrar konusunda sorun yaşarlar. İçgüdüsel bir şekilde harekete geçtikleri ve aceleci oldukları için de zaman zaman nereye gideceklerine dair bir fikirleri yoktur. Bu durumda YeniAy fazzında doğanlar için doğum haritalarındaki Satürn ya da Pluto’ya yönelmelerini tavsiye edebilirim. Haritalarında Pluto’nun temsil ettiği takıntılı noktayı kendilerini adayabilecekleri bir tutkuya dönüştürebilirler. Böylelikle Plutonyen bu enerji onların tutkuyla yaptıkları işte istikrar yakalamalarına vesile olabilir. Mesela haritasında Pluto akrep burcunda ve 9. Evdeyse kişi bir dedektif gibi spritüel ve felsefi konulara yönelebilir veya tutkuyla seyahat ederek bağlantılı bir şeyler yapabilir. Bu yoğun Pluto – Akrep enerjisi ona 9. Ev konularıyla ilgili ne yaparsa yapsın derinlik ve istikrar kazandırır.  Bu kişiler ayrıca doğum haritalarındaki Satürn’e de yönelebilirler, giriştikleri yeni işlerde devam etmelerine engel olan Satürnyen sınırları ve korkularını dönüştürebilirler.

Evrimsel Astrolojinin ( evolutionary  astrology) bakış açısından ise sadece YeniAy’ın ne anlama geldiğine bakılmaz, ayrıca şu sorulara da cevap aranır : Bir ruh neden YeniAy enerjisi altında enkarne olmayı seçer? Evrimsel düzlemde YeniAy’da doğmak ne anlama gelir ve ruhun buradaki amacı nedir?

Bu açıdan YeniAy’ı değerlendirdiğimizde bu hayatında bu fazzın etkisinde doğan kişiler önceki yaşamlarında büyük ihtimalle aşırı mükemmelliyetçi olmamak adına gerçekçi ve alçakgönüllü olmayı deneyimlediler. Bu yaşamlarında ise bu kişilerin doğrudan işe girişmeyi ve içine dalmayı öğrenmeleri gerekir. Yani önceki yaşamın tersi bir özelliği geliştirmeleri lazımdır. Önceki yaşamda özgürlüklerinden de taviz vererek sevdikleri için bu yaşamda kendi odaklı olmayı öğrenirler. Uzlaşma ve cömertlik konusunda da önceki yaşamlarında dengeyi tutturamamış ve kendilerinden çok vermiş oldukları için yine bu yaşamda bu enerjiye çekilmemek adına zararsız bir bencillik var olabilir. Tabii ki bu konuda da dengeyi sağlamak bu yaşam amaçlarından biridir.

Astrolojide İkincil İlerletme adı verilen öngörü yöntemlerinde Ay ve Güneş’in konumları oldukça önemlidir. İlerletilmiş Ay (progressed moon) doğum haritamızdaki sabit Ay’dan farklı olarak devinim halindeki içsel Ay’ımızı gösterir. İkincil İlerletme haritasında görülen YeniAy fazzı ise adeta bir “yeni hayat” butonu olarak işlev görür. 2015 yılında deneyimlediğim bu YeniAy’da hayatımda tahminimin de ötesinde bir değişim yaşamıştım, ki aslında hala bu evrenin içerisideyim. İlerletilmiş haritadaki YeniAy evresi birkaç aylık bir süreç değildir, aksine 3-4 yıllık bir zamanı kapsar. Bu zamanın genişliği hayatınızdaki köklü değişimleri özümseme fırsatı verir.

İster her ay yaşadığımız YeniAylar olsun isterse de doğum haritamızın durumuna bağlı olarak yaşadığımız YeniAy fazzı olsun, bu 3-4 günlük ya da yıllık zaman dilimlerinde ritüellerle, kendimize ayırdığımız sessizlik anlarıyla gelmekte olanı, yeni olanı karşılamak ruhumuza iyi gelebilir. YeniAy’da niyetlerimizi kesinleştirdikten sonra eyleme geçmek içinse Hilal fazzını beklememiz gerekir. Hilal fazzına dair herşey ise bir sonraki yazımda….

 

Şükran ve Sevgiyle,

Eda

 

  • Doğum anınızdaki Ay fazzını ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, size özel hazırlanan AyKonuşursa Rehber Kitapçığı‘nı sipariş edebilirsiniz.

Yorum Yap

E-Postanız güvende. Gerekli alanları doldurunuz*